Výstavní série černobílých fotografií „Heartland“ líčí život ve Spojených státech amerických poloviny 60. let – Ameriku plnou protikladů. Fotografie vznikly na zakázku německého časopisu Kristall, kde vyšly spolu s textem Rolfa Wintera.
,,Byla to doba, kdy se přecházelo od černobílé fotografie k barevné. A já jsem nyní rád, že jsem fotil černobíle, protože jsem tím vytvořil skutečně efekt, který jsem chtěl a který potvrzoval také nehezkou stránku Ameriky.“
Za oceán na reportážní cestu se vydal Thomas Hoepker v roce 1963 ve svých 27 letech. V témže roce zabili prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho. U atentátu sice nebyl, u jeho hrobu ve Washingtonu už ano. ,,Stál tam i otec, v ruce držel plastovou pušku a jeho syn měl na hlavě dětskou přilbu. Přinést pušku k hrobu prezidenta, kterého taky zabila puška, mi přišlo dost zvláštní. “
V té době vnímali Evropané USA téměř výhradně jako kolébku jazzu a rock‘ n‘ rollu, jako supervelmoc plnou příležitostí a svobody. Hoepker zachytil skutečnou tvář této země včetně problémů, které ji tou dobou ovlivňovaly – a sice denní násilí, chudobu, pravicový radikalismus či rasovou diskriminaci. ,,Tady šli černoši poprvé ven a bojovali za svá práva. Byl to začátek konce segregace.“
Na cestách napříč USA strávil zhruba půl roku. Najel s Winterem necelých 27 000 km a pořídil téměř 4 000 negativů. Na své americké cestě se nechal zvěčnit on sám. Smysl pro detail i humor mu nikdy nechyběl. Sám o sobě říká: ,,Nejsem umělec, jsem fotoreportér. Chci zachycovat, co se děje ve světě.“
Ani dnes ve svých 77 letech fotoaparát a kameru neodkládá. V New Yorku spolu se svou druhou ženou točí a produkuje televizní dokumenty.
Thomas Hoepker
Tento německý fotoreportér se narodil v roce 1936 v Mnichově . Nyní žije v New Yorku.
Fotografovat začal již v 16 letech na střední škole. Poté studoval dějiny umění a archeologii. Na univerzitě si koupil svou první Leicu a vydal se na cesty. Uvědomil si, že se více zajímá o lidi, kteří stojí před obrazy, než o umění samotné.
Svou profesionální fotografickou kariéru odstartoval ve 24 letech v časopise Münchner Illustrierte a Kristallu. Cestoval po světě a zachycoval působivé události mezinárodního významu. Od roku 1964 byl fotoreportérem Sternu a přispíval do agentury MAGNUM Photos. V roce 1976 se přestěhoval za prací do New Yorku a stal se uměleckým ředitelem amerického časopisu Geo. Koncem 80. let byl uměleckým ředitelem hamburského Sternu a vstoupil do agentury MAGNUM Photos, jejímž byl v letetch 2003 – 2006 prezidentem.
Ve svých 77 letech stále patří mezi nejvýznamnější členy MAGNUM Phota. Některé jeho fotografie, jako např. sociální dokument z USA 60. let, portréty Muhamada Aliho či fotografie útoku na World Trade Center 11. září 2001, jsou dnes již ikonické.
Výstava probíhá do 15. 6. 2014 v Leica Gallery Prague.
Headline foto: Eva Jakubcová
Zdroj citací a informací: http://www.ceskatelevize.cz/porady/1096898594-udalosti-komentare/214411000370414/video/