Hlavním pravidlem alchymie ve světě Hiromu Arakawy je spravedlivá výměna. Takže když si jednou začnete hrát na bohy, budou od vás chtít nazpátek stejnou měrou. A bratři Elricovi za svůj přešlap zaplatili hodně. Jednomu z nich teď proto říkají Ocelový alchymista.
Nestává se často, že by v manze pro kluky prorazila žena, ale Hiromu Arakawa to zvládla bravurně a dokonce tak, že se v žebříčcích TOP mangaků, těch slavných kreslířů japonského komiksu, často dostane i do první desítky. A může za to právě Fullmetal Alchemist, série, která vyrostla do takové slávy, že ji běžně poznají i lidi mimo komunitu nadšenců.
První díl vyšel už v roce 2001, celý příběh má 27 svazků, vysílaly se dva anime sériály (dokonce taky v Česku) a k tomu i nějaký film. Což je dobře, protože se kolem FMA vytvořil dost silný kult a to mj. znamená, že o české vydání je velký zájem. Dlouholetí věrní fanoušci budou chtít zavzpomínat a nováčci pro změnu zjistit, nad čím se ti staří komiksoví nerdi pořád tak rozplývají. Za sebe jen se slzou v oku říkám, díky CREW!
Alchymie, nebo nostalgie?
Bratři Elricovi jsou na první pohled celkem komická dvojka. Jeden vypadá jako Ocelový alchymista, druhý jím je. Alphonse je mladší a rozumnější, Edward má zase výbušný temperament a nesnáší, když si někdo utahuje z jeho vzrůstu. Věkově jsou sice děti, svět už ale mají celkem prošlapaný. Oba navíc patří mezi státní alchymisty a pověst je předchází. A jen výjimečně to bývá pověst dobrá. Asi jako kdyby vás měli navštívit dva úředníci z finančáku. Teď vám to možná smysl nedává, ale nebojte, brzy bude.
Rose: „Jak mám teď žít?! Tak řekněte!! Řekněte!“
Edward: „Na to musíš přijít sama. Vstaň a běž. Musíš jít. Pořád dál. Máš přece dvě zdravý nohy.“ukázka z knihy
V jejich steampunkovém světě je něco špatně a není to jen tím, že Al nemá tělo a Edovi ho dobrá část chybí. Když budete dávat pozor, můžete tu hru v pozadí začít pomalu rozplétat s nimi. Jen si musíte chvíli počkat. Příběhy v prvních svazcích vás totiž nechají jen kraťounce nahlédnout. Jsou jednoduché a rychlé. A většinu z nich bohužel brzy zapomenete. Arakawa nabízí jen pár menších epizod na rozehřátí, jakoby místo velkolepé mangy popisovala devadesátkovou detektivku z televize. Možná jsem ale jen přehnaně kritický z toho důvodu, že vím, co přijde potom a nemůžu se dočkat, až se ta alchymistická kolečka roztočí hezky naplno. A že to bude pořádný kolotoč, to mi můžete věřit.
Těžko říct, jak by Fullmetal Alchemist prorazil, kdyby si s sebou do Česka nepřivezl auru něčeho, co vám v knihovničce nesmí chybět. Kdyby jako čerstvý kus soupeřil s hity typu Útok titánů nebo Tokijský ghúl hned ze startu. Příběh moc silně nezačíná a kresba si na detail taky příliš nepotrpí. Možná bychom sledovali boj na život a na smrt. To se ale naštěstí nedozvíme.
Zakončím to proto jednoduše. Jestli máte rádi mangu hlavního proudu a neprasknou vám nervy, když hlavní postava občas přeruší slušně rozjetou akci trochu infantilním vtipem, budete se s Alchymistou dobře bavit. Zatím je to jen pecka, ale vyroste z ní strom.
zdroj úv. obrázků: www.crew.cz