Láska si nikdy nebere pauzu. Ani když svět zešílí. Jean-Paul Sartre pozval Simone de Beauvoirovou na schůzku a teď čeká sám v kavárně. Henry Miller a Anais Ninová se milují v Paříži a občas si zajedou za tichými dny do Clichy. Pablo Picasso kličkuje mezi svou ženou a milenkami a Gottfried Benn musel vstoupit do armády, aby se k němu vrátila poezie.
V Německu se Bertolt Brecht, Thomas Mann a mnozí další rozhodují pro emigraci. K moci se dostávají nacisté, pálí se knihy a pro umělce, kteří (nejen) svou tvorbou jdou proti režimu, se život stává čím dál komplikovanějším. Svět se nezastavitelně řítí k tragédii, nacisté i fašisté stupňují teror, avšak blízkost druhého pořád zůstává tím, na čem nejvíc záleží. Vraťte se v časech do třicátých let minulého století a sledujte příběhy umělců, kteří zkoušeli milovat!
Autorem knihy Láska v časech nenávisti s podtitulem Kronika citů 1929 – 1939 je Florian Illies. Illies vystudoval dějiny umění v Bonnu a Oxfordu. Od roku 2019 je výkonným ředitelem nakladatelství Rowohlt Verlag. Globální úspěch zaznamenal díky knize 1913: Léto jednoho staletí a jejímu pokračování 1913: Co jsem ještě chtěl vyprávět. V českém překladu autorovy knihy vydává Nakladatelství Host.
Illiesova novinka je určená především čtenářům, kteří se zajímají o historii a umění a kteří už něco o uměleckých osobnostech třicátých let dvacátého století vědí. Pokud tyto osobnosti neznáte nebo znáte jen podle jména, budete se při čtení často ztrácet a kniha na vás bude působit jako jakýsi spletitý jmenný seznam, ve kterém pro vás bude téměř nemožné se zorientovat. Když k tomu připočítáte fakt, že zde spí takříkajíc každý s každým, vznikne opravdový chaos, ve kterém se ztratíte úplně. Aby k tomu nedošlo, je potřeba mít alespoň základní přehled nebo dostatek trpělivosti na vyhledávání informací, které vám pomohou jednotlivé příběhy zasadit do dobového kontextu.
Kniha je rozdělená na tři části. Ta první, odehrávající se před rokem 1933, je bezstarostná a bohémská. Všichni se baví, všichni si užívají všechna potěšení, která život nabízí. Druhá se věnuje roku 1933, který je začátkem konce svobodných let. Třetí část, zahrnující období po roce 1933, je plná zoufalství a beznaděje. Umělci jsou nuceni opustit své domovy a emigrovat, pokud se chtějí zachránit. Autorovi se povedlo dokonale zachytit atmosféru doby. Vypíchnul několik klíčových událostí a na ně navázal krátkými historkami ze života umělců. Jak už název knihy napovídá, soustředil se především na mezilidské vztahy. Díky tomu přináší zajímavé a překvapivé informace, které vám umožní podívat se na popisovanou dobu pohledem lidí, již ji skutečně prožili.
Více z LaCultury...
11. května, 2021 Střípky událostí z roku 1913 Rok 1913 byl svým způsobem přelomový. Znamenal konec jedné epochy. Cítili to všichni, avšak nikdo nevěděl, co přijde pak.
Když německý autor Florian Illies vydal knihu 1913: Léto […]
9. července, 2024 Člověk s pádnými důvody může svrhnout celé království. Nebo ne?
Osmnáctiletá Mer je posledním žijícím vodomágem na útěku. Jako dítě se dostala do služeb kralevice a na jeho rozkaz vyhledávala studny nepřátel. Bezpáteřní kralevic je pak otrávil, čímž […]
5. června, 2024 Pacanka Klára Elšíková je redaktorka a spisovatelka. Její kniha s názvem Pacanka mě zaujala svou obálkou a anotací.
Kdo je Pacanka? Je to dívka, která se chová jako kluk. A jak se vlastně má […]
9. května, 2024 Tenhle pokoj se nedá sníst Nicol Hochholczerová je slovenská autorka, která svými povídkami sklidila obrovský úspěch. Kniha s názvem Tenhle pokoj se nedá sníst ji vyšvihla do spisovatelských výšin. Alespoň na […]
4. února, 2024 Slzy z jantaru, válka a dvě pruské rodiny, které se snaží přežít První roky války obyvatelé Pruska téměř nepocítili. To se ale změní po neúspěšné německé invazi do Ruska. Když se válka přiblíží, musí dvě rodiny najít způsob, jak se dostat do […]
26. ledna, 2024 Muž, který sází borovici blatku, a jiné příběhy Lorenzo maluje výhradně vlaky, trolejbusy a tramvaje, a to nejen na papír. Má je i na teniskách a prý i na trenýrkách. Pavel ve volném čase sází borovice blatky. Kromě toho má vymyšlený […]
7. ledna, 2024 Planeta nám hoří… ale co dál? Po bestselleru Bez loga a Šoková doktrína přichází kanadská aktivistka a novinářka Naomi Klein s další knihou, která má potenciál stát se kultovním počinem alteglobalizačního hnutí. Klein […]
25. listopadu, 2023 Pláňata Spisovatelka Petra Dvořáková má na svém kontě již několik knih a všechny se mi líbily. Zabývá se v nich běžnými rodinnými starostmi, radostmi a životem.
V knize Pláňata je to podobně. […]