Fascinující obrazy i fakta ze světa zvířat

obálka, zdroj:www.grada.cz
obálka, zdroj:www.grada.cz

Včera mě doma po návratu z práce čekalo příjemné překvapení – dvou recenzních encyklopedií Fauna a Flóra, která loni vydalo nakladatelství GRADA, a na které se jsme se těšila už od Vánoc. Jsou přesně tak uchvacující, jak jsem si myslela. A co víc, dovedly mne překvapit svým netypickým uspořádáním a zároveň řadou zajímavých faktů, které probouzí o problematiku zájem právě jako fotografie. Tak, jak to má u populárně naučných knih být. Nejprve se vydejme do světa zvířat.

První, čím vás kniha upoutá je její velkolepost, a to ve velikosti formátu (31 x26 cm), křídovém papíru, kvalitě tisku a kouzlu fotografií (rozličných zdrojů, které jsou uvedeny na téměř třech hustě popsaných stranách). Kniha totiž staví v především na působivé vizuální stránce, a tak s ní okouzlíte zvídavé čtenáře každého věku. Pokud máte v rodině menší děti, možná s nimi – stejně jako já- hrajete hru, kdy se zabodne prst na místo v zavřené knize a hádáte, co tam bude. Ano, tušíte správně, že vyhrávají ty VELKÉ obrázky. Bez ohledu na to, jestli je na nich pasoucí se koloušek nebo útočící žralok. S knihou Fauna: Fascinující svět zvířat, budeme mít asi zase na chvíli o zábavu postaráno.

Zjednodušené je i hledání konkrétních stran v obsáhlém svazku, protože uprostřed každé stránky se nachází krátká barevná zarážka z jedné strany označené názvem dané kapitoly, z druhé pak číslem dvoustránky.  Zde je na místě podotknout, že publikace má 336 stran. Navzdory tomu, že váží přes dva kilogramy jsem ji nechala nastraženou u gauče a ve volných chvílích v ní listujeme místo časopisů. Je to zajímavější…

Věděli jste třeba, že většina ptáků produkuje vlastní speciální pachové vzorce, díky kterým se vzájemně rozlišují a dokáží tak najít své hnízdo? Nebo že mnozí živočichové mají infračervená čidla, díky kterým dokáží odhalit svou kořist? Jedná se například o krajty, hroznýše, psohlavce zeleného a chřestýše.

Krajta zelená, zdroj:www.pixabay.com
Krajta zelená, zdroj:www.pixabay.com

Kniha je ale zajímavá i netypickým přístupem k říši zvířat. Najdeme zde deset kapitol: živočišná říše; velikost a vzhled; kostra; kůže, tělní pokryv a brnění; smysly; ústa a čelisti; nohy, paže, chapadla a ocasy; ploutve; křídla a padáky; vajíčka a potomci.

Celý obsah a ukázku z knihy naleznete na stránkách nakladatelství – zde.

Samotný text v kapitolách si pak lze představit jako moderní formu předávání poznatků prostřednictvím jednoduché prezentace. Jednotlivé typy daného tématu jsou prezentovány na vyčleněné dvoustraně, z níž zpravidla polovinu zabírá fotografie představitele s popisky poukazujícími na dané zvláštnosti. Dále zde najdeme vysvětlující odstavec zásadních informací jako by se autoři snažili pouze zasadit semínko zvídavosti, nikoli podat vyčerpávající informace, které byste patrně hledali v atlase či na internetu. Navíc obsahuje většina dvoustran také rámeček s náčrtem/kresbou  a vysvětlením stěžejní informace.

Zajímavé jsou také dvoustrany zachycující přehledy, kde si můžete vedle sebe porovnat jednotlivé typy zástupců a lépe si tak uvědomit jejich odlišnosti, ať už mluvíme o tvarech ptačích zobáků, tvarech zornic, vzorování srsti savců nebo třeba ptačích vejcích. Už se těším, jak z toho uděláme hádankovou hru jednoduchým zakrytím titulku.

Poznali byste čí vejce jsou v hnízdě?, zdroj:www.pixapay.com
Poznali byste čí vejce jsou v hnízdě?, zdroj:www.pixapay.com

Navíc jsou kapitoly proloženy, řekneme podkapitolami Zvířata v umění, která v rámci dvoustrany danou sekci zvířat prezentují v rámci pohledů rozličných kultur v průběhu historie. Dozvíme se tak něco o zobrazování hojnosti přírodního světa, ptactvu ve starověkém Egyptě, ad. Také jsou zde nahodile se vyskytující podkapitoly Význačný druh, které se věnují např. letounu čtyřkřídlému, orlosupovi bradatému, medvědu lednímu, kozorožci horskému či pandě velké.

Lední medvěd, zdroj:www.pixabay.com
Lední medvěd, zdroj:www.pixabay.com

Na knize se autorsky podíleli Jamie Abroseová – spisovatelka, redaktorka a autorka knihy Wild life of the Word a dalších přírodovědně zaměřených knih vhodných mj. pro dětské čtenáře (z nichž zmíním např. 365 nápadů, jak se bavit v přírodě); dále Derek Harvey – přírodovědec, evoluční biolog,  zoolog a mj. také autor publikací Science: The Definitive Visual Guide & The Natural History Book; a Esther Ripleyová – redaktorka na volné noze, píšící  zejména o kultuře, umění a literatuře.

obálka, zdroj:www.grada.cz
obálka, zdroj:www.grada.cz

Více z LaCultury...

Co o sobě říci? V etapách relaxace (od programu motorová myš) pak není nad šálek lahodného maté a dobrou knihu s uchvacujícím příběhem.