Expozice v interiérech hradu jsou velmi zajímavě vybaveny. Návštěvník je seznámen nejen s historií, ale jsou zde k vidění i tématicky zaměřené expozice, které jsou rozčleněny v jednotlivých částech na historickou, přírodovědnou a novou etnografickou expozici Lidová kultura na Oravě. Ta je instalována v prostorách Dubovského paláce Oravského hradu. Tato expozice je založena na prezentaci exponátů s výraznou hodnotou a specifickými znaky oravské lidové kultury. Mnohé z nás upoutá tradiční symbolika a dekorativní motivy. Dokumentují individualitu a zručnost jejich tvůrců, v převážné míře anonymních. Musíme brát v potaz i přírodní prostředí a století ve kterém žili, stejně tak jako dostupný přírodní materiál, z kterého vyráběli předměty potřebné pro svůj život a práci. Přibližují tradiční formy každodenního a svátečního života. Především se jedná o rolnictví, pastýřství, domácí výrobu a řemesla. Předměty, které jsou umístěné v expozici spadají do rozmezí poloviny 19. a poloviny 20. století. Expozici tvoří dvě rozměrné skleněné vitríny, které umožňují návštěvníkovi shlédnout exponáty ze všech stran.
Exponáty v první vitríně jsou tématicky vázané na polnohospodářství, chov hovězího dobytka a ovcí, dále je zde zahrnuta domácí výroba, řemeslná výroba a výroční obyčeje. Návštěvníka mohou zaujmout různé pracovní nástroje např. motyka srdcovitého tvaru s dlouhým hrotem, cepy s otočnou ohlávkou, stupka, v které se zrno zbavovalo slupek. Dále si můžeme všimnout užitkových předmětů např. lopaty na chléb, slánky, sudu, puška na bryndzu, tvarovaných pestrých košů, které jsou upletené z proutí a kořenů, či zdobené hrábě, které dostávala děvčata od mládenců jako dar z lásky. Hrnčířskou výrobu prezentují mísy a různé neglazované i glazované hrnce z Trstené. Jsou zde i tvarem zajímavé dvojačky a trojačky z dílny ve Veličné.
Zvyklosti v expozici zastupuje vánoční stromeček v podobě slaměného lustru a přenosný malovaný betlém. Setkáme se zde se zmíněným pastýřstvím a salašnictvím. To nám dokumentují předměty používané v domácnosti při zpracování kravského mléka. Expozice zahrnuje dřevěné máselnice, formy na máslo, především ty, které byly součástí zařízení salaší a sloužily na úschovu, přenášení a zpracování ovčího mléka a sýra. Mezi tyto formy patří např. „črpáky“ (dřevěné nádobky s ozdobně vyřezávaným uchem i dekorem), dále dřevěné formy na oštěpky s bohatě zdobenou řezbou. Starší formy jsou ve tvaru jablka a hrušky, doplněné textem, nazývaným literové psané formy, ale jsou zde k vidění i formy na syrové srdíčka a zvířátka, dále je zde zastoupena dřevěná láhev na pálenku i vodu, nazývaná „revežďúr.“
Návštěvník zde má možnost spatřit i tradiční zvonařství, které prezentují lité, ale i plechové zvony a pracky. K poutavým exponátům patří dřevěné koňské sedlo z 19. století. Sedlo se vyznačuje bohatou zdobenou řezbou. Návštěvníka expozice zaujmou i hudební nástroje jako je fujara, píšťaly a signální rohy z rohoviny, stejně tak i předměty osobní potřeby z kůže a dřeva např.kapsa, měšec na tabák, fajfka, bitevník, valaška, palice tzv. „kvačka“.
V přímém kontaktu s návštěvníkem jsou i v prostoru volně instalované rozměrné dřevěné exponáty např. pluh s dlouhou deskou, jařmo, či skříňový stůl s kamennou deskou, lavice s otočným opěradlem, ale jsou zde k vidění i předměty sakrálního charakteru např. dřevěná kaple s plastikou panny Marie. Pozornosti všech návštěvníků, zejména dětí se těší plně funkční kamenný žernov na mletí obilí, umožňující i praktickou ukázku.
V druhé vitríně se návštěvníkově pozornosti těší vystavený sváteční a obřadní mužský, ženský a dětský oděv, který se vyznačuje svou jednoduchostí a účelností forem i materiálů. Jsou zde k vidění i oděvní součástky, doplněné o pokrývky hlavy a různé druhy obuvi, zastupující vybrané lokality dolní a horní Oravy. Důraz je zde u všech oděvu, kladen právě na goralský.
Návštěvník v této vitríně se seznamuje i s pěstováním a zpracováním základních surovin, jako je len, konopí a vlna. Právě tyto suroviny jsou potřebné na výrobu oděvů a bytových doplňků. Poutavými exponáty jsou jednodílné a dvojdílné přeslice, koudele zdobené vrubořezem a vylévané cínem nebo olovem. Předení nám přibližuje stojatý kolovrat umístěný volně v prostoru. Mezi další textilie, které upoutají pohled nejednoho návštěvníka je koutní plachta s lemovanou výšivkou s motivem kohouta, utěrky s rostlinnými a zvířecími motivy, smuteční ubrus s rostlinným ornamentem.
K zvlášť zajímavým exponátům patří dřevěná malovaná truhla na odkládání a úschovu oděvů, dětská kolébka. Expozici dotváří polní dřevěná kolébka s převázaným ubrusem a vloženým pleteným košíkem sloužící na přenášení malého batolata.
Na panelech ze skleněných desek jsou pro návštěvníka zdokumentované výroční obyčeje. V některých lokalitách jsou bez přerušení kontinuity dodnes živé, v jiných mají změněnou podobu.
Návštěvník může spatřit i velkoplošnou barevnou mapu Oravy, která znázorňuje existenci domácí výroby, řemesel a obchodu v jednotlivých oravských dědinách a městečkách v 18. století.
Tímto naše návštěva v etnografické expozici končí, ale i vy sami ji můžete obdivovat, pokud zavítáte do překrásného oravského kraje.