Peter May u nás po právu patří mezi nejoblíbenější autory detektivních příběhů. A ačkoliv se většina jeho knih vyznačuje vysokou kvalitou a těší se velkému zájmu čtenářů, právě u série Akta Enzo tomu tak úplně není. Po dočtení úvodního dílu převažovaly u čtenářů rozporuplné pocity a je tedy otázkou jakým směrem se bude tato série dále ubírat. Vezmou ji čtenáři na milost, nebo v nás i po dočtení druhého dílu převládne zklamání? Odpověď na tuto otázku nejspíše nezná ani Kritik, kolem kterého se nejnovější díl točí.
I v druhém dílu této série se opět vydáme do malebné Francie, abychom se společně s “detektivem amatérem” – Enzem Macleodem vydali po stopách neobjasněných případů francouzské policie. Enzo Macleod je učitel biologie, napůl Ital a napůl Skot, který se do Francie přestěhoval před dvaceti lety. Ovšem ještě předtím než vstoupil na francouzskou půdu, působil doma ve Skotsku jako forenzní specialista, což se mu v jeho současné “detektivní činnosti” více než hodí. To ostatně prokázal již v předchozí knize, pojďme se však podívat co na Enza čeká tentokrát…
Francie je bezpochyby zemí vína, což autor velice dobře ví. A tak se tohoto faktu rozhodl využít ve druhé knize této série, protože právě Kritik se bude tentokrát točit okolo tohoto lahodného moku. Před pár lety během degustace v regionu Gaillac beze stopy zmizí nejuznávanější vinařský kritik Gil Petty, aby se po nějaké době objevil doslova naložený ve víně. Kdo za tímto činem stál a co ho k tomu vedlo se policii samozřejmě objasnit nepodaří, a tak přichází na scénu Enzo, aby se na celou záhadu a zločin podíval trochu blíže.
I tentokrát je více než jasné, že se pátrání neobejde bez řady zádrhelů a nebezpečí, se kterými se musí náš hrdina vyrovnat. Naštěstí v tom ani tentokrát není sám a ruku k dílu přiloží stejně jako v předchozí knize řada pomocníků, jeho dcerou počínaje a talentovanou studentkou, která je u něj na stáži konče. I přes zástup věrných pomocníku se však Enzo nejednou ocitá ve smrtelném nebezpečí a je tak jen otázkou času, kdy skončí marinovaný ve víně, stejně jako věhlasný kritik Petty.
Jak je již u Petera Maye zvykem, i tentokrát věnuje opravdu velký prostor svým postavám a prostředí ve kterém se příběh odehrává. Tyto dva aspekty dokáže autor podat naprosto strhující formou. Takřka okamžitě si tak hlavní postavy oblíbíte a stejně tak se zatoužíte vydat na rozlehlé francouzské vinice a trávit vlahé večery u sklenky dobrého vína. V tomto ohledu je autor skutečným mistrem a jen málokdo se mu vyrovná.
Bohužel stejně jako u předchozí knihy i tentokrát detektivní linie malinko pokulhává o samotném rozuzlení ani nemluvě. Naštěstí se však tentokrát nevydáváme po stopách templářů, či podobné sekty, i když lehké náznaky zde jsou. Díky tomu působí příběh přeci jen trochu více uvěřitelně. Avšak v porovnání s předchozí Mayovou produkcí se však stále jedná o slabší kousek, i když mírné zlepšení oproti úvodnímu dílu série zde rozhodně je.
Na druhou stranu je fakt, že Lewiská trilogie byla extrémně povedená a ve srovnání s ní, jen tak něco neobstojí. Nečekejte tedy žádné zázraky, Akta Enzo si ani na nic takového nehrají. Jedná se o příjemné odpočinkové čtení, které nijak extrémně nenadchne, ale rozhodně ani neurazí. Navíc se opravdu dobře čte a to je to hlavní. Pokud jste navíc milovníky Francie a francouzských vín, budete unešeni z autorových popisů. Díky tomu si tak můžete přidat nějaký ten bodík v hodnocení na víc.