Douglas Adams je ikona, která se do paměti milionů fanoušků po celém světě nesmazatelně zapsala Stopařovým průvodcem Galaxií. Ostatně kdo z knihomolů by neznal číslo 42, nebo Ručníkový den. Tento autor toho má za sebou však mnohem víc a kromě svérázné trilogie v pěti dílech, stvořil také postavu holistického detektiva Dirka Gentlyho. A právě jeho dva příběhy se u nakladatelství Argo dočkaly nedávno nového vydání.
Nekonvenčního detektiva Dirka Gentlyho Adams stvořil ve chvílích, kdy si potřeboval oddychnout od Stopařova průvodce Galaxií. To však neznamená, že by tato postava byla o něco méně zajímavá, ba právě naopak. Takže zapomeňme na Vogony, ručníky také můžeme nechat doma a vydejme se na další báječnou cestu za dobrodružstvím dlážděnou elektronickými mnichy, strojem času, či rozzuřeným bohem hromu Thorem.
Zatímco se Stopař rozrostl na celých pět knih, vyprávění o Dirku Gentlym vydalo pouze na dvě, další již bohužel autor sepsat nestihl. A právě Holistická kancelář Dirka Gentlyho a Dlouhý, temný čas svačiny duše se stejně jako úvodní díly Stopařova průvodce Galaxií dočkali nového vydání v pevné vazbě. Díky tomu budou knihy (snad) nejen trvanlivější, ale opět k sobě budou ladit i v knihovně, za což patří Argu velký dík. Pokud vás tedy Dirk Gently, stejně jako mě, až doposud míjel, je právě nové vydání ideální příležitostí k seznámení s další jedinečnou postavou, kterou vytvořila geniální mysl Douglase Adamse.
Ještě než se pustíte do samotného čtení, je potřeba si uvědomit jednu podstatnou věc, ani jedna z knih o Dirku Gentlym není Stopařův průvodce. A ve své podstatě se mu ani nepřibližuje. Přestože zde najdeme šílenosti stylu elektronických mnichů, zaseklých gaučů na schodech, či hlav na gramofonech je celý koncept knih zcela jiný. Avšak nebojte i zde nepůjde o nic menšího než o záchranu světa, i když o tom prakticky celou dobu nevíme.
Elektromnich byl přístroj pro domácnost, podobně jako myčka na nádobí nebo video.Myčky za vás umývají otravné nádobí, takže se nemusíte umýváním obtěžovat vy; videa za vás sledují otravné pořady, takže se nemusíte sledováním obtěžovat vy; Elektromniši za vás věří věcem takže se nemusíte obtěžovat něčím co vám svět k věření předkládá.
V případě Holistické kanceláře se hlavním hrdinům připlete do cesty stroj času, elektromnich či jeden vcelku nešťastný mimozemšťan. Oproti tomu v druhém knize budeme mít co do činění s asgardskými bohy, zastupovaných zejména bojovným Thórem, pečenými kanci, či automatem na Coca-Colu. Na druhou stranu ani v jednom případě zas až tak o příběh nejde. Jde především o to pořádně se pobavit a užít si neuvěřitelnou záplavu bláznivých situací a nepravděpodobných postav, přesně tak jak si je pro nás autor připravil.
Už ve chvíli, kdy se začtete do první strany zjistíte, že Dirk Gently je od Stopaře hodně odlišný. Nejde jen o styl jakým jsou obě knihy psané, ale i celkové vyznění a fakt, že hlavní postava po které je série pojmenována, může být až na druhé koleji. To si ostatně uvědomíte ve chvíli kdy zjistíte, že se s Dirkem setkáme prakticky až v polovině první knihy. Zvláštní? Možná, ovšem v případě Douglase Adamse nás jen tak něco zaskočit nemůže.
Ostatně tento autor již mnohokrát dokázal, že jeho fantazie je takřka bezbřehá a nebojí se napsat co ho zrovna napadne. Že z toho může vypadnout absolutní “blbost”? Tak ať, hlavně ať se čtenáři baví. A tak zatímco Stopař dával sem tam i smysl, v případě Dirka Gentlyho nechal autor řádit svou fantazii naplno. Nejednou se tak přistihnete při myšlenkách na to, zda je vůbec možné, aby toto vymyslel normální člověk. Samozřejmě i zde se občas stane, že je Adams tak vtipný, až to vtipné není. Naštěstí je těchto případů opravdu minimum.
Dirk Gently v sobě zkrátka a dobře skrývá to nejlepší s Douglese Adamse. Po dočtení tak nezbývá než zamáčknout slzu v oku (od samého smíchu) a povzdechnout si, že nám toho tento britský velikán již více nepřinese jelikož – „Douglas Adams toho stihl za svůj život poměrně hodně, jeho fanoušci by si nicméně přáli, aby toho bylo mnohem víc.“