Nakladatelství Host se může pyšnit opravdu rozsáhlou řadou detektivních příběhů. Vedle tolik oblíbených severských detektivek ovšem čtenářům přináší krimi i z dalších koutů našeho kontinentu. Mezi těmi naprosto vyčnívá Trilogie z ostrova Lewis Petera Maye, kterou si oblíbilo velké množství čtenářů. A tak není divu, že se Host rozhodl sáhnout po dalším „ostrovním” spisovateli. Nehostinný ostrov Lewis tentokrát vystřídá Irsko, které si svou kulturou a podnebím s Hebridami nic nezadá.
Bílé kosti jsou úvodním dílem kriminální série o komisařce Katie Maguirové. Tato série si v domovské Británii získala dost značnou oblibu, prozatím se prodalo více než 350 000 výtisků. Nyní se do tohoto podmanivého příběhu díky nakladatelství Host mohou začíst i čeští čtenáři. Host navíc na příští rok chystá vydání dalších dvou dílů z této série (Rozbití andělé a Červená lucerna).
Za celou sérií stojí Graham Masterton. Tento autor pochází stejně jako Peter May ze Skotska, konkrétně z Edinburghu. Proslavil se především jako autor hororu, již jeho prvotina Manitou se stala bestsellerem a dočkala se i filmového zpracování. Za své knihy získal mnohá literární ocenění. Momentálně tento žánr lehce upozadil a věnuje se právě krimi příběhům s Katie Maguirovou. I když i tato série nese dost podstatné hororové prvky, které čtenáře nenechají chladnými.
Když jsou jednoho deštivého rána objeveny na Meagherově farmě ostatky jedenácti žen, způsobí to v médiích značný ohlas. A to i přesto, že neoznačené hroby jsou v této části Irska docela běžnou praxí. Tyto kosti ovšem v zemi leží už od roku 1915, dlouho před novodobými nepokoji, a tak vyvstává otázka, co se tehdy stalo? Navíc je již na první pohled jasné, že se nejedná o obyčejný hrob, kosti jsou pečlivě očištěné a na stehenních kostech je připevněna malá hadrová panenka.
Policejní ústředí by vše nejraději zametlo pod stůl, přeci jen policie má i tak dost práce na to, aby se ještě zabývala sto let starými vraždami. Katie však sužuje neodvratný pocit, že to tak jednoduché nebude. A to se vzápětí ukazuje jako realita. Pohřešovaná americká turistka se objeví na stejné farmě jako kosti, nebo tedy to, co z ní zbylo. Kosti důkladně zbavené masa a uspořádané do zvláštního obrazce, dávají tušit, že na policejní tým čeká opravdu těžká práce.
Bohaté zkušenosti s hororovým žánrem autor opravdu nezapře a se svými čtenáři si nebere žádné servítky. Z některých popisů jde opravdu mráz po zádech a někteří autoři severských detektivek by mohli k Mastertonovi do učení. Naštěstí si autor nezakládá pouze na násilí, i když to je zde opravdu všudypřítomné a občas vyvstává otázka, jestli to už není zbytečně moc. Věřte, že není, právě tyto popisy ve spojení s celým příběhem dodávají knize tu správnou atmosféru, která na čtenáře dýchá z každé strany.
Masterton navíc zapojuje do příběhu i místní mytologii a folklor, stejně jako tomu bylo například u Dolores Redondo a její trilogie Baztán, nebo právě u Petera Maye a jeho série z ostrova Lewis. Mytologie zde hraje opravdu prim a vše se točí okolo okultních rituálů a starých gaelských božstev. Toto spojení je rozhodně originální a do celkového kontextu knihy skvěle sedí.
Jako je už dobrým zvykem, i v této knize nalezneme významnou dějovou linii věnovanou hlavní postavě, v tomto případě komisařce Katie Maguirové. Masterton ovšem na rozdíl od svých kolegů svoji hrdinku rozhodně nešetří. A tak tam, kde je běžně vidět alespoň náznak naděje, v Bílých kostech je cítit pouze bezmoc a beznaděj. Celý příběh je vlastně velmi depresivní a až na pár malých výjimek (snad pro budoucí pokračování) se tato pochmurná nálada line celou knihou.
Graham Masterton vytvořil strhující a originální příběh, který dokáže čtenáře upoutat již od první strany. Tento temný krimi thriller si navíc nic nezadá ani se severskými detektivkami, které jsou svou brutalitou proslulé. Po dočtení tak nezbývá, než se oklepat a netrpělivě očekávat pokračování, které by mělo vyjít již příští rok.
Bílé kosti
Graham Masterton
překlad: Radka Knotková
Host, 2014
383 stran, vázaná