Titul „Nic mě nezlomí“ Davida Gogginse je primárně zařazen do kategorie osobního rozvoje, nicméně, ač je kniha silně motivační, zejména co se na zocelení pevné vůle týče, sama bych titul označila jako autobiografii jednoho neskutečně odhodlaného muže.
Knihu jsem si měla možnost poslechnout v podání příjemného hlasu herce Vasila Fridricha. Ten četl s obrovským nadšením a už to mě nutilo poslouchat dál.
Řeknu vám, bylo to něco neskutečného. David Goggins má můj obdiv za svou houževnatost a nepředstavitelnou pevnou vůli. Wow, klobouk dolů. Na druhou stranu většina takto smýšlejících lidí je nesnesitelná. A možná na tom něco bude, protože i Goggins žije dost asketickým životem.
Vypráví o svém těžkém dětství, které bylo poznamenáno chudobou, depresemi, nespokojeností se sebou samým a šikanou ze strany spolužáků i sousedů. Ve svém vzpomínání je dost otevřený a nebojí se používat slova, která by z úst jiných zněla nepatřičně, až urážlivě. K němu to naopak sedí.
Přišla doba, kdy si řekl „A DOST“. Musel se vzchopit a dostat se ze srabu, z naprostého dna lidské existence. Stěží vystudovat střední školu, ale to, co dokázal později, na to by ho žádná škola připravit nedokázala. Jeho osobnost je zaměřena na vyhledávání složitých úkolů a nalezení vhodných řešení, jež však nejsou ani v nejmenším jednoduchá, ba naopak. Čím větší bolest při jejich řešení pocítíš, tím lépe! Musíš čelit realitě, naučit se milovat věci, z kterých máš strach! Zocelí tě to. Neusnadňuj si život! To zlé, co nás v životě potká, co se nám děje, nás podněcuje k proměně.
Mluví o tom, že každým dnem válčíme se sebou samými. Nesnáší lidi, co jsou leniví, pohodlní a vymlouvají se na to, proč to či ono nemohou, nechtějí, či nedokážou. Omluvou pro něj není ani genetika! Dle jeho slov kdokoliv dokáže cokoliv. Člověk se musí v prvé řadě spolehnout sám na sebe, i motivace z úst druhých je k ničemu. Sám se přimlouvá za odproštění se od všeho materiálního, co nám přináší radost. Úspěch a štěstí vidí v drilu a disciplíně. Intenzivní bolest pro něj představuje extázi a selhání považuje za to nejvíce posilující, za ten největší dar v životě, protože jen díky odhalení našich slabin a neschopností můžeme sami sebe zlepšovat a využít dostatečně svůj potenciál. Právě v selhání můžeme nalézt vodítka k tomu, abychom v životě byli spokojeni. Ovšem ne pro svůj dobrý pocit, ale pro dobro světa!
Goggins to dotáhl opravdu daleko, a jsem přesvědčena, že toho docílil jen díky své povaze a traumatům z minulosti. Je jedním z nejlepších vytrvalostních sportovců, utramaratonec, ale působil mimo jiné i jako velitel US Navy Seal.
Goggins našel své místo v americké armádě, dal jí vše, identifikoval se s ní, a i jako armádní penzista je jí naprosto oddán. V jeho případě může být armáda opravdu spokojená.
Kniha je rozhodně zajímavým počinem, ale pro běžného smrtelníka jsou jeho názory a kroky k vyšperkování vlastní dokonalosti neproveditelné.
Za poskytnutí audioknihy k poslechu děkuji Audiotéka.cz.