Patříte mezi fanoušky speleologie? Pak neztrácejte čas četbou této recenze, zvedněte se a upalujte do nejbližšího knihkupectví. Knihu Český kras od nakladatelství Academia budete milovat.
Český kras je vápencové území mezi Prahou a Zdicemi. Nachází se zde téměř 700 jeskyní, najdete tu množství archeologických památek včetně pravěkých podzemních svatyní. Současný vzhled krajiny a složení hornin ovlivnilo v historii množství vnějších vlivů. Krajina byla v období siluru a devonu zaplavena mořem, poté ji zformovalo velké variské vrásnění, působily na ni hydrotermální vody a erozní chování řek. To vše a mnoho dalšího mělo vliv na vznik velkého množství podzemních jeskyní.
O Českém krasu bylo napsáno již mnoho publikací, tato se však zaměřuje především na to, co je nové a všeobecně málo známé. Dočtete se zde nejenom o hlavních geologických a geomorfologických milnících vývoje krajiny, ale také o historii osídlení a vlivu člověka. Autoři zmiňují i několik význačných architektonických památek (hrady Karlštejn, Tetín a Karlík), místní faunu a flóru. V oblasti roste mnoho chráněných květin, některé z nich dokonce patří mezi kriticky ohrožené druhy (např. včelník rakouský). Ve volné přírodě můžete spatřit kormorána velkého, raka bahenního či sysla obecného. Časně zjara zde můžete zahlédnout velice zvláštní druh houby známý pod názvem ohnivec jurský.
Dozvíte se také, jak to bylo s nástupem systematického zemědělství ve zdejším kraji, kdy se zde začala těžit železná ruda a vápenec, jak technologicky náročné bylo kvůli nedostatku povrchových vod v dřívějších dobách postavit mlýn. Jedna kapitola v knize je také věnována pokladům, které byly v místních jeskyních a skalách nalezeny.
Knihu má na svědomí trio autorů, kteří v Českém krasu vyrůstali a měli možnost sledovat změny krajiny po dobu čtyřiceti let. Všichni tři autoři jsou původem jeskyňáři, osobně byli u mnoha objevů, které byly v knize popsány. Na každém řádku je patrné, že mají k oblasti velmi blízký vztah. Vždyť Karel Žák a Martin Majer tam žijí celý život, Václav Cílek do Českého krasu pravidelně dojíždí.
Já si knížku pořídila hlavně proto, abych získala nějaké zajímavé tipy na výlet. A to se mi splnilo. Například jsem se dozvěděla, že v Českém krasu je několik jeskyní, které si legálně můžete prohlédnout sami (např. Kodskou jeskyni). Určitě se tam v létě pojedu podívat. Český kras je jistě ráj na zemi, což je patrné z množství krásných barevných fotografií, které přímo vybízejí k návštěvě této chráněné krajinné oblasti.
Odbornost publikace nedovedu posoudit, nejsem speleolog. Tato kniha je určená především pro jeskyňáře. Pro lidi, kteří se o tuto problematiku aktivně nezajímají, je poněkud nezáživná. Je zde sice popsáno množství zajímavých geologických a geomorfologických procesů, ale nic, co by mě zaujalo natolik, že bych se skutečně do knihy zakousla a toužila si ji přečíst od začátku až do konce. Ale to je pouze můj subjektivní názor. Kniha je jinak napsaná hezky, pouze její téma mi není příliš blízké. Jsem si ale jistá, že všichni jeskyňáři budou při četbě velmi spokojeni.
Karel Žák, Martin Majer, Václav Cílek – ČESKÝ KRAS – Klíč k české krajině
Academia 2014
273 stran