Jako každá žena i já miluju květiny. Jako většina lidí žijících na vesnici mám za domem svou zahrádku, kde s láskyplným pohledem sleduju rostlinky zeleniny prodírající se za sluncem a omamně vonící květiny. A tak jsem byla zvědavá na tu všemi zmiňovanou knihu o rostlinách, jejíž autorkou je profesorka z vyhlášené britské botanické zahrady. Otevřela jsem tedy Botanicum a zatajil se mi dech.
Jako bych prošla kouzelnými dveřmi. Na deskách knihy najdete nakreslenou vstupenku do muzea. Nu, dobře každá inovativní myšlenka se počítá, že? Jenže ony stránky opravdu voní, jako když vejdete do muzea. Něčím starobylým, vzácným a opečovávaným. To bylo první překvapení.
Navíc nezvykle velký formát knihy nemá jen upoutat pozornost a odlišit se od ostatních publikací, ale dává vyniknout podmanivým ilustracím Katie Scottové. Ta studovala ilustraci na univerzitě v Brightonu a vždy ji inspirovaly obrazy Ernsta Haeckela. V roce 2014 získala vítězné ocenění Dětská kniha roku za ilustrovanou encyklopedii Animalium, která se nese ve stejném duchu jako Botanicum. Více se o ní a její práci můžete dozvědět zde.
Ilustrace jsou ale opravdu magnetem pro oči. Upoutá vás sytost barev i kvalita tisku – některé snítky jehličí jako by opravdu ležely položené v knize, jiné dýchají fantazií milovníků zentangle, byť se jedná o nezkreslené vyobrazení rostlin. Vyobrazení je vždy věnována samostatná stránka.
knižní upoutávka, zdroj:www.youtube.com
Druhou, velmi důležitou, částí knihy je samozřejmě doprovodný text – výklad naší soukromé výpravy do říše rostlin. Průvodkyní nám bude profesorka Kathy Willisová, pracující v britské Královské botanické zahradě v Kew. Je vám tento název povědomý? Vskutku by měl – jedná se o jednu ze světově nejvýznamnějších zahrad, které jsou centrem botanického výzkumu. Mimochodem právě tady se natáčelo také několik dílů dokumentů o rostlinách s Davidem Attenboroughem. Bioložka Kathy Willisová je také významnou odbornicí na biodiverzitu a působí na oddělení zoologie Univerzity v Oxfordu. Do povědomí dětských čtenářů vstoupila výše zmíněnou knihou Animalium.
Její výklad v Botanicu je psán formou výkladu učitele ve zvídavé třídě základní školy, který ovšem nemíní své žáčky podceňovat. Podává jim věcné, leč snadno představitelné, informace o fungování jednotlivých zástupců rostlin a nezahlcuje je rozvláčnými větami. Většinou se jedná o půlstránku textu, pod kterou jsou umístěny popisné štítky k expozici, tedy popisky ilustrací zástupců probíraného tématu. Ty obsahují latinský a český název, popis velikosti a výšky a u neobvyklých rostlin také krátkou zajímavost o původu, využití, chuti či specialitu z jeho „chování“. Věděli jste například, že Jinan dvoulaločný (Ginko biloba) je jedním z dlouhožijících stromů? Nejstarší má dnes již 3500 let. Dále o něm Willisová píše: „ Ačkoli se zdá, že na něm vyrůstá švestkám podobné ovoce, jde ve skutečnosti o nahá semena. I když možná vypadají chutně, vydávají příšerný puch připomínající zvratky. Semena jinanu se nejspíše přizpůsobila tomu, že je po okolí roznášeli mrchožraví dinosauři a je to důvodem tohoto nepříjemného zápachu.“ Najednou jsem byla ráda, že jinan, který máme zasazený před domem, je velmi mlád a ještě neplodí…
prolistování knihy, zdroj:www.youtube.com
Ilustrovaná encyklopedie Botanicum je opravdovým unikátem, který není stvořen jen pro děti. Jeho cílovou skupinou jsou všichni milovníci přírody a obdivovatelé rostlin bez ohledu na věk nebo vzdělání. Jde o knihu, která poučí stejnou měrou, jako zaujme a potěší. Ukázku z knihy si můžete prohlédnout na stránkách nakladatelství.
zdroj úv. obrázku:www.albatrosmedia.cz
Korektura: K.Ch.