Uvedením iPhonu Stevem Jobsem v roce 2007 se změnil náš svět. Steve Jobs také nečekal, že miliardy lidí propadnou chytrému zařízení, které umělo volat a pouštět písničky. Díky mobilnímu telefonu jsme neustále online. Jsme okamžitě dostupní. Stačí pár kliků a můžete se stát superhvězdou sociálních sítí nebo taky stát se obětí šikany.
Mobilní telefon nám krade pozornost a mnozí z jeho užívání mají depresi. S mobilem trávíme spoustu a spoustu času. Věnujeme kouzelné krabičce daleko více pozornosti než svým přátelům, kamarádům a koníčkům. Mobilní telefon vše změnil. Proměnil nás v závislé jedince, kteří si nedokážou představit svět bez mobilu, bez internetu. Kolikrát si mobilní telefon během dne zkontrolujete? Kolik hodin na něm trávíte? Víte to?
Průměrně osm hodin denně trávím s mobilním telefonem. Pravda je, že pro mě je to především pracovní nástroj. Pracovně volám hodně, píšu emaily. Vedle toho brouzdám po zpravodajských portálech, čtu aktuální informace z burz, odhaduji vývoj kryptoměn. Během dne telefon snad stokrát zkontroluji. Důvody kontroly jsou různé. Kontroluji, zda mi někdo nenapsal SMS či email, nezmeškal jsem hovor, zda nemám novou zprávu na pěti sociálních sítích. Věnuji tomuto ďábelskému zařízení neskutečně mnoho času.
Přiznám se, mám vážný problém. Tento problém sdílím snad se všemi lidmi ve svém okolí. Jsme příliš závislí na mobilním telefonu, na sociálních sítích a nelíbí se mi to. Stalo se vám, že místo družného rozhovoru s kamarádem či kolegou jste oba civěli do mobilního telefonu? Není to škoda? Mobilní telefon, aplikace jsou skvělí pomocníci, bez kterých si nedokážu představit život. Chtějí však po mě můj čas a mou pozornost.
Svůj problém si uvědomuji a účelně jsem šáhl po audioknize Digitální minimalismus s podtitulem Zkroťte návykové technologie a získejte zpět svůj čas a koncentraci od Cala Newporta. Newporta určitě znáte jako autora titulu Hluboká práce. Knihu namluvil skvělý Martin Veselý.
Digitální minimalismus není o tom, že se člověk zcela vzdá svého mobilního telefonu. O tom to rozhodně není. Digitální minimalismus v zásadě spočívá v záměrnějším a účelnějším používání technologií. Člověk si vědomě vybírá to nejlepší, co mu nové technologie nabízí. Digitálnímu minimalistovi se nestává, že bezúčelně brouzdá po sociální sítích nebo čte zprávy. Naopak efektivně využívá možnosti a získává tak pro sebe více času. Digitální minimalista má vše pod kontrolou, nemá nutkavou potřebu kontrolovat telefon. Užívá si skutečný život.
Kdo si myslíte, že profituje z vašeho surfování po internetu? Nikdo, protože nic nekupujete? Vážně? Google, Facebook a jiné firmy o vás získávají neskutečné až intimní informace. Můžou vám tak nabízet, to co chceme. Je to skvělý, že? Chtějí za to pouze naší pozornost, za kterou jim někdo jiný zaplatí. A to se vyplatí! Jak pro koho. Aplikace, produkty jsou programovány tak, aby ovlivňovali naše chování. Skvěle to Cal Newport popisuje v knize Digitální minimalismus.
Autor nabízí řešení. Nechce po nás žádný digitální detox. Chce po nás, abychom telefon využívali efektivně, účelně a s mírou. V knížce je spoustu dobrých tipů, jak na to.
Online svět je nedílnou součástí naší reality. Nicméně žijeme tady a teď. Jsou kolem nás skuteční lidé. Věnujme se jim. Věnujme se sami sobě. Nevěnujme svůj čas a pozornost, abychom pomohli stát se někomu ze Sillion Valey novým milionářem. Využijme maximum z nových technologií a získaný čas věnujme lidem a věcem, na kterých opravdu záleží. Digitální minimalismus umí velmi dobře ukázat směr.