V roce 2020 udeřila pandemie COVID 19 v plné parádě na nepřipravené lidstvo. Státy se zavíraly světu. Vlády vyhlásily lockdown. Život se zastavil. Miliony lidí najednou nemohli vykonávat svou profesí. Ti šťastnější dostávali od států určité kompenzace, ale některé odvětví měly smůlu.
Představte si situaci, že máte zakázky na několik měsíců dopředu a najednou jako mávnutím proutku není jediný kšeft. Zní to šíleně. Čistě hypotetická otázka se mžikem stala pro desítky milionů podnikatelů realitou. Pro mnohé se stala pandemie noční můrou, pro jiné požehnání. Máte v zásadě dvě varianty: zavřít krám anebo bojovat. Každá krize má dvě tváře. Nepřipravené lidi a firmy s fixním nastavením myslí krize smete do propadliště dějin. Naopak růstově nastavením lidem a společnosti krize nabízí obrovské příležitosti.
Málokdo se vyžívá v krizových situacích, ale když jednou přijdou, otvírají nepředstavitelné možností. Vždy totiž máme možnost volby. Před pandemii bylo nemyslitelné, aby celé firmy fungovaly v režimu home office. Managment využíval home office jako motivaci pro své zaměstnance a využíval ho jen výjimečně. Je těžké řídit a kontrolovat lidi na dálku. Najednou ze dne na den byly postaveni před jasnou volbou – home office nebo zavřít. Poslední zhasne.
Digitalizace pokročila neskutečným tempem. Naše společnost je jinde než před rokem. Díky technologiím jsme určité aspekty krize překonali, ale bohužel sociální ne. Nikdo teď neví, jaké dopady bude mít na lidi odloučení od svých blízkých, frustrace a bezmocnost nad situací. COVID nás přinutil žít jinak. Měnit naši každodenní rutinu.
Kniha Krize jako příležitost se zabývá možností vzít osud do vlastních rukou a díky kreativitě a špetce štěstí otočit negativní vývoj ve svůj prospěch. Autoři manželé Anja Förster a Peter Kreuz nabízí 28 strategií, tipů a nástrojů, díky kterým dokážete v krizích nalézt světlo na konci tunelu a využít situace ve svůj prospěch. Jak píšou v závěru své knihy: „Právě teď je ta správná chvíle na přehození výhybky. Nepromarní žádnou krizi.“
Kniha je napsaná jednoduše, srozumitelně a své si najde každý čtenář. Po noci vždy přijde ráno. Z každé krize vede cesta ven a záleží samozřejmě na mnoho okolnostech, ale cílem je přežít a vyjít z ní silnější. Můj otec celý svůj život pracoval na jednom místě, v jedné fabrice. Já zhruba co pět let měním pozici, abych nezakrněl. Zaměstnání na celý život jsou minulostí. Nemáme práci jistou. Kdykoliv nás může nahradit robot, naše pozice může být přesunuta do jiného státu, v rámci reorganizace se stát může cokoliv. Už moje generace počítá, že nestráví v jednom odvětví celý život, ale že je nutné neustále doplňovat své znalosti a kompetence. Člověk nikdy neví.
Autoři v kapitole 35 bodů, které nenajdete v žádné příručce uvádějí, že „revoluce ve světě práce se v jádru týká naší identity a naší podstaty. Nemění se jen práce, ale veškerý náš postoj k ní. Klíčem a existuje jen tento jediný klíč – je náš vnitřní postoj. „ Náš vnitřní postoj z nás dělá vítěze či poražené. Já věřím, že všichni chceme být vítězi. Kniha Krize jako příležitost ukazuje cestu, jak se stát vítězem. Na cestu vítěze se každý vydá sám a je mít fajn průvodce, který vám dá naději.