Je radost navštívit tak skvěle zorganizované projekty jako je prestižní Světová přehlídka animovaných filmů „AniFest“, která se uskutečnila ve dnech 1.-4. května v Třeboni a 7. – 10. května ve městě Teplice na severu Čech. V pořadí 8. ročník Přehlídky animovaných filmů nabídl k vidění celovečerní filmy, krátké filmy, zakázkovou tvorbu, studentské filmy, internetové animace, nejrůznější workshopy a semináře a soutěže škol. Nechyběly ani výstavy a hudební koncerty. Ve festivalové nabídce bylo zahrnuto celkem 665 filmů, z toho 385 soutěžních a 280 doprovodných, z celého světa – kromě evropských zemí se zúčastnila třeba také Austrálie, Spojené Státy, Čína, Taiwan atd. K porotě patřili: Američan korejského původu Nielson Shin (podílel se na animaci Růžového pantera), dále Ludmila Zemanová (dcera filmového režiséra Karla Zemana) a v New Yorku působící grafik a ilustrátor Petr Sís.
Velmi příjemné je už jen prostředí festivalu – půvabné jihočeské městečko Třeboň s renesančně-barokním náměstím, které se stalo nejdůležitějším centrem přehlídky. Na první pohled zaujme sofistikovanost produkční stránky festivalu. V bowling baru hotelu Zlatá hvězda, které se proměnilo v akreditační centrum, si mohl každý návštěvník pohodlně zakoupit akreditaci na den čí více, dle libosti. A navíc nikterak drahou – student za den strávený na festivalu zaplatil pouhých 70,-Kč. Navíc akreditační centrum nabídlo dostatek propagačního materiálu s programem (navíc třeba také info o ubytování či vlakovém a autobusovém spojení). Za zvlášť vyvedenou považuji A3 informační brožuru s 263 stranami v české i anglické mutaci, která obsahuje vyjma programu s barevnými fotografiemi i seznámení se s porotou a pravidly mezinárodní soutěže. Jedním z pravidel pro přihlašování filmů do soutěže bylo, že přihláška musela být doručena do 16. prosince 2008. Další součástí brožury je rejstřík zemí a kontakty. Součástí propagačního materiálu byly také Festivalové noviny, které mohl návštěvník získat v Press Centru nebo ve festivalových projekčních sálech.
Míst festivalových akcí bylo celkem jedenáct a jejich velkou výhodou bylo to, že byly vzájemně ve velmi malém dosahu – dějištěm přehlídky bylo například divadlo J.K.Tyla, kino Světozor či historický Schwarzenberský sál patřící do zámeckého komplexu. Produkce nezapomněla ani na občerstvení – v zámeckém parku (hned vedle historického náměstí) byl rozestavěn festivalový stan a na náměstí nabízel hotel Zlatá hvězda Festivalové café.
Osobně jsem v neděli navštívila skvělou celovečerní animaci s romanticko- strašidelným námětem „Mrtvá nevěsta“ (2005) od výtvarníka a režiséra Tima Burtona, který použil techniku klasické animace loutek. Dále pak přehlídku krátkých animovaných filmů české provenience ve Schwarzenberském sále. Shlédnout 16 filmů v krátkém časovém rozpětí (jedna hodina) není úplně nenáročné a člověku se skutečně vryjí do paměti třeba jen pár filmů – jako například nesmírně vtipný a vypointovaný filmeček „Jak byl dobyt měsíc“ (2008) od režiséra Martina Živockého o americko-ruském soupeření na poli vědy a dále film „O sexu“ (2008) od režisérky Barbory Dlouhé, která natočila sexuální výchovu pro mentálně postižené. Přes pokrokový námět snímek (přinejmenším ve své první půli) ztroskotává na infantilním pojetí, kdy se dospělí lidé chovají jako puberťáci a hovoří o sexu dětinským způsobem (samozřejmě se u toho červenají a chichotají). Film tak zcela nechtěně vysílá „poselství“, že za sexualitu by se měl člověk vlastně stydět. Tato filmová animace tak vyvolává otázku, proč autorka nenatočila film o tak intimním tématu mnohem zralejším způsobem?
Přehlídka filmů byla tedy velmi pestrá a v pondělí bylo uděleno šest cen v soutěži krátkých filmů. Cenu poroty za nejlepší český animovaný film získala studentka 5.ročníku FAMU Kristýna Dufková za horor „Usnula jsem“ (2009), kde hlavní hrdinkou se stává malá holčička Miroslava. Příběh je velmi zajímavý – dětská hrdinka uteče svým rodičům na hřbitov a tam zažívá nejrůznější příhody s oživlými kostlivci a nebožtíky. Autorka použila náročnou techniku: kresbu na papír a kresbu na fólii.
Další informace o vítězných filmových animacích se dozvíte na webových stránkách www.anifest.cz.
Jak byl dobyt Měsíc (Martin Živocký, 2008)
Idiots & Angels (B. Plympton, USA 2008)
Cena poroty za nejlepší celovečerní film