UNDERFILM
30 let v Baarii
Světoznámý sicilský režisér Giuseppe Tornatore, který stojí za snímky jako Bio ráj nebo Malena, se vrací s dalším dílem pro stříbrné plátno. Téměř pětapadesátiletý režisér natočil rozsáhlý snímek Baaria, který mapuje život malé vesničky ve 30. až 70. letech minulého století. Ústřední motiv se soustřeďuje kolem manželské dvojice, která je však ovlivňována rozvětveným příbuzenstvem, sousedy i přáteli. Název Baaria je označení obyvatel pro město Bagheria, které se nachází v oblasti Palerma na Sicílii. Hudbu pro snímek složil oscarový skladatel Ennio Morricone a v jedné z rolí uvidíte jednu z nejúspěšnějších italských i evropských hereček Monicu Bellucci. Film získal ocenění na festivalu v Benátkách i nominaci na Zlatý Globus a od 20. května si jej můžete vychutnat i v našich kinosálech.
Baaria, 2009, Itálie/Francie, premiéra 20.5. 2010 v kině Atlas (Praha)
Ta naše povaha česká…a radar
Film Český mír dorazil do tuzemských kin 6. května. Stejně jako u Českého snu jde o dokumentární komedii, jejímž objektem se tentokrát stalo veškeré dění okolo plánu na výstavbu amerického radaru v Brdech. „Český mír zblízka s nadsázkou a humorem ukazuje zákulisí všech těch absurdních válek okolo něj. Všichni o radaru četli nebo slyšeli, my jsme ale u toho byli a s kamerou zaznamenali nevídané,“ vysvětlují oba tvůrci. Ve filmu uvidíte Baracka Obamu, George Bushe, Mirka Topolánka, Tomáše Klvaňu, Jana Neorala nebo Ivana M. Jirouse. Navštívíte Oválnou pracovnu Bílého domu, Pentagon i paseky v okolí brdské kóty 718. „Snímek jsem viděl a hned jsem si ho zamiloval. Můžeme ho uvést u mě na festivalu?“, napsal režisérům Vítu Klusákovi a Filipovi Remundovi proslulý dokumentarista Michael Moore po zhlédnutí DVD s touto dokumentární komedií o americkém radaru v Čechách.
Český mír, 2010, ČR, V kinech od 6.5. 2010
UNDERTONES
Jemná kráska z drsné země
V minulém premiérovém vydání L´Underground jsme sekci UnderTones zavítali na britské ostrovy, abychom nakoukli pod pokličku temnějším hudebníkům. V dnešním vydání z části na ostrovech zůstaneme, a to proto, abychom Vám představili, pozoruhodnou skladatelku a zpěvačku se sametový hlasem, Jem. Vlastním jménem Jemma Grifiths spatřila světlo světa 18. května 1975 v malé, mlhou zahalené vesničce Penarth ve Walesu. Své první rytmy začala skládat už ve třinácti letech na základní škole. V listopadu 1999 shromáždila své demo nahrávky, což Jem přivedlo na spolupráci s hudebními producenty. Demo nahrávka „Finally Woken“ zaznamenala velký úspěch v Los Angelském rádiu KCRW, kde se po dlouhou dobu držela v první pětce nejhranějších skladeb. Od té doby Jem nic nebránilo k natočení první desky, kterou vydává v roce 2003 pod názvem „It All Starts Here“. Záhy v roce 2004 následuje další deska „Finally Woken“ a v neposlední řadě její zatím poslední album „Down To Earth“. Hudební styl Jem se pohubuje na hranici pop-rocku a folku. Závěrem nemůžeme nezmínit pár zásadních soundtracků pod kterými se Jem podepsala, jsou jimi například Zoufalé manželky, Anatomie lží, Mentalista, The O.C. drama Six Feet Under a v mnoho dalších.
Třikrát K
Korejský umělec K zpívající v Japonsku, kterého vám už LaCultura představila v prosinci, se po roční pauze (když nepočítám vánoční mini-album) vrací do popředí japonské hudební scény. Dvanáctý CD singl pojmenovaný „Aitai Kara“ se na poličkách obchodů objeví 16. Června, tři dny před premiérou filmu Shun Matataki. Tvůrci snímku si totiž zpěvákův singl vybrali jako ústřední píseň. K se nepouštěl do žádných experimentů a nabízí posluchačům příjemný soul a svůj křišťálový hlas. O Kův talent projevil zájem i japonský režisér a muzikant Ishii Tatsuya a tak se umělec objeví jako host i na Tatsuyově singlu OCEAN DRIVE, který vychází 12. května. Navíc si zpěvák připravil pro fanoušky dvě speciální koncertní vystoupení, které se uskuteční 11. a 16. července. Oba singly se dají sehnat na internetu (např. na Amazonu) a ukázky obou skladeb si můžete poslechnout na oficiálních stránkách http://www.k-official.com/.
K – Aitai Kara (CD singl), Sony Music Japan, 16.6. 2010
Ishii Tatsyua feat. K – OCEAN DRIVE (CD singl), Sony Music Japan, 12.5. 2010
Z Jaye Choua bude vampýr
Po celé Asii platí za hvězdu té nejvyšší velikosti. Respekt si získal i ve Spojených státech, když čyřikrát vyhrál World Music Awards a porazil tak prominentní západní hudebníky. Pianista, skladatel, textař, zpěvák, tanečník, herec a režisér Jay Chou patří mezi neúspěšnější a nejoblíbenější umělce asijského kontinentu a především rodného Taiwanu. Jeho texty a melodie si žádají ostatní kolegové z branže a jeho desky se prodávají po statisících. Tajemství jeho úspěchu spočívá zejména v obrovském talentu a nezvyklém míchání a experimentování s žánry. Jay ctí tradiční čínskou muziku, kterou se nebojí kombinovat s moderními žánry jako je rock nebo hip-hop. Více se o Jayovi dozvíte v připravovaném materiálu, který vyjde na LaCultuře v den jeho vydání nového alba. To bude k dostání 18. Května, a už ted obchodníci hlásí nedostatek kopií k pokrytí předobjednávek. Každé Jayovo album přináší posluchačům něco nového, tentokrát se zosobnil v roli vampýra a desku pojmenoval The Era. „Doufám, že moje hudba bude jako vampýři, nikdy nezestárne!,“ prozradil Chou. Prvním singlem se stala pomalá balada „Superman Can’t Fly“ a následovat budou u fanoušků již nyní adorovaný „Fireworks Cool Easily“ a „The Era.“ Album si opět lze legálně sehnat pouze přes internetové obchody.
Jay Chou – The Era, Sony Music Taiwan, 18.5. 2010
UNDERBOOK
Něco pod postelí slintá!
Se zpožděním, ale přece. I tak by se dal charakterizovat nástup populární komiksové dvojice, Calvina a Hobbese, na náš domácí trh. První kniha se u nás představila teprve před pár měsíci, a už tu máme druhé pokračování s podtitulem Pod postelí něco slintá. Vydavatelství Crew před několika dny ohlásilo, že se druhý soubor příhod neohroženého chlapce Calvina a jeho neméně potrhlého „plyšového“ tygra Hobbese řítí do tiskárny. Máte-li rádi dobrý vtip a humor, který Vás rozveselí i v těch nejtěžších chvílích, nebudete seznámení s tímto světově proslaveným komiksem rozhodně litovat.
Bill Watterson – Pod postelí něco slintá, nakladatelství Crew, 2010, 128 stran
Deník aneb osobité svědectví dívky o životě v okupované Francii
Před několika měsíci byla českým nakladatelstvím Vyšehrad vydána knížka s příhodným názvem Deník. Ano, mnoho lidí si píše deník. Z potřeby se někomu anonymně vypovídat, ze sentimentality, z radosti ze samotného psaní . Nebo také proto, že kolem nás se děje mnoho věcí, které stojí za to zaznamenat. Mnoho věcí, na které by se nemělo zapomenout. Přesně tohle instinktivně cítila i jedenadvacetiletá Francouzka Hélène Berrová, když si začala jednoho jarního dne roku 1942 zapisovat střípky svého života do sešitu. Často bývá srovnávána s Annou Frankovou, ale přesto jsou její poznámky něčím jiné. Hélène se nemusela skrývat, žila si svůj život židovské intelektuálky, studovala na pařížské Sorbonně, byla blázen do anglické literatury a s nadšením pracovala na své diplomové práci, když se začal svět, který znala, měnit. Osobní rovina jejích zápisků zachycující denní realitu, radostné okamžiky a začínající lásku se střídá s temnějšími úvahami o hodnotách nového systému. Jednou z nejzajímavějších pasáží knížky je dilema, zda si připnout ponižující žlutou hvězdu. „Byla jsem rozhodnuta ji nenosit. Připadalo mi to jako potupa a důkaz poslušnosti německých zákonů… Teď večer je všechno zase jinak: odmítnout ji mi připadá zbabělé, zbabělé vůči těm, kdo ji neodmítnou.“
Hélène Berrová – Deník, nakladatelství Vyšehrad, Praha 2009, 256 stran, 258 Kč
UNDERART
Víkend v džungli
Snili jste jako malí, že jste dobrodruzi po vzoru Indiany Jonese a prodíráte se džunglemi, objevujete tajuplné kmeny, zápasíte s lítými šelmami…Nebo vás jen fascinují exotické země jako je například Indonésie? Zveme vás na jedinečnou výstavu do Lednického zámku „Tajemná Indonésie“, kde se s touto tajemnou zemí můžete seznámit prostřednictvím impozantních fotografií známých českých cestovatelů Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda a výzkumů tamních kmenů a přírody od PhDr. Miloslava Stingla a Rudolfa Švaříčka. Součástí expozice je umělá džungle s vodopádem, tropickou říčkou, visutým mostem nebo stromovou chýší. Atmosféru dokreslují exotický hmyz, rostlinstvo a etnografické předměty jako zbraně, lodě nebo rituální předměty. Navíc se k Indonésii připojila druhá výstava Tamtamy času, která je věnována ostrovu Nová Guinea. Vzniklá dvojvýstava potrvá do konce roku a je otevřena pouze o víkendu od 11:00 do 16:00.
Tajemná Indonésie, zámek Lednice, u Mikulova, po celý rok 2010, SO-NE (11:00 – 16:00), vstup 70 Kč (50 Kč)
Již druhé vydání rubriky L´UNDERGROUND pro Vás připravili David Bulawa, Daniel Šácha, Iva Adamová a Jiří Aujezdský. Za dva týdny (24.5.) ve stejný čas, opět na LaCultura.cz