Čtveřice kamarádů, která žije v činžáku na pražských Vinohradech, slyší odněkud shora podivné pískání, a tak se vydá po zvuku. Na půdě objeví vědecké zápisky jakéhosi doktora Schneidera a hlavně zdroj pískání: obrovský černý kámen ve tvaru zvonu.
V tělese je puklina dost velká na to, aby se dovnitř mohl protáhnout člověk. A přesně to tři z dětí udělají, jen bázlivý Eda zůstane venku. Netuší ale, že jde o unikátní hříčku přírody s tajemnými fyzikálními vlastnostmi, která je přenese do dubna 1945. Pokud se chtějí vrátit zpátky do své doby, nezbývá jim než najít doktora Schneidera a požádat ho o pomoc. Snadné to však nebude. Druhá světová válka ještě neskončila a navíc je tady maniakální důstojník gestapa přezdívaný Řezník, který je dětem v patách…
Autorem knihy Zvon, kterou vydalo Nakladatelství Argo, je Martin Čepa. Ten vystudoval obor Přístroje a metody pro biomedicínu na ČVUT v Praze a v současnosti pracuje jako výzkumný pracovník v jedné biotechnologické společnosti. Žije v Letohradu. Kniha Zvon je jeho prvotina, v nakladatelství Grada mu vyjde další rukopis, Tajemství zámku Budka. Knihu Zvon svými ilustracemi doplnil výtvarník Richard Fischer, kterého proslavil zejména komiks Rváčov.
Ukázku z knihy a další informace naleznete na webu nakladatele – zde.
Kniha Zvon nabízí napínavý a dobrodružný příběh, ve kterém hraje důležitou roli cestování v čase. Autor tohle téma uchopil originálně a místo fantasy prvků se rozhodl pro fyziku. Za přenos do minulosti může černý balvan ve tvaru zvonu, který údajně skutečně existoval a který je v knize podroben důkladnému výzkumu, při němž chtěli nacisté zjistit, odkud pochází a co dokáže. Pokud jde o historické reálie, autor vsadil na konzultaci s odborníky, díky čemuž jeho příběh nepostrádá dobovou autenticitu ani uvěřitelnost.
Aby se děti dostaly domů, musí najít doktora Schneidera, který jako jediný ví o Zvonu dost na to, aby jej dokázal zprovoznit. Než se s ním ale setkají, čeká je setkání s mladší verzí jejich babičky i zadržení na gestapu, kde získají nebezpečného nepřítele, gestapáckého důstojníka, kvůli kterému jsou v neustálém ohrožení nejen oni, ale i lidé, kteří jim pomáhají. Kromě toho, že musí utíkat před nebezpečným důstojníkem, představuje pro ně velký problém i samotné fungování Zvonu, a tak společně s doktorem Schneiderem musí zjistit, jak jej nastavit tak, aby se vrátily přesně do své doby. A to není nic snadného, zejména když i ta nejmenší chybička při výpočtu může znamenat, že celá akce dopadne špatně.
Konec je dokonale promyšlený. Události z minulosti i přítomnosti se hezky a logicky propojí a zodpoví se všechny otázky, které byste si při čtení mohli položit. Nechybí ani historická poznámka, ve které najdete další informace k některým skutečnostem, se kterými se děti na své cestě časem setkaly.