Asi před rokem jsem v knihovně objevila knihu Smrtka od Neala Shustermana a zaujata anotací, jsem si ji půjčila. Ačkoli si na SCI-FI zrovna dvakrát nepotrpím, Smtka mě bavila, ohromila a zcela si mě získala. Číhala jsem na druhý díl a ve chvíli, kdy jsem zbystřila audioknihu, nemohla jsem si ji nechat ujít. Příběh výborně namluvili Vasil Fridrich a Jana Stryková.
O příběhu
Příběh se odehrává v budoucnosti, která pro lidstvo vypadá jako ráj. Počítačové inženýrství a biologie došly vrcholu. Byl stvořen nestranný, vševědoucí systém NIMBUS, který řídí svět v naprosté spravedlnosti. Lidem v těle kolují nanity, které jim umožňují přenastavit svou osobnost, upravovat svůj vzhled i osobnost. Umožňují jim používat tišení bolesti a mohou si upravovat i svůj věk, stačí tzv. obrátit list. Neexistují nevyléčitelné nemoci a pro případ nehod je zde oživovací centrum, kde po probuzení dostanete nejlepší zmrzlinu na světě. Neexistují války, hlad ani zločin, neboť NIMBUS je vševidoucí a nanity ve vašem těle vás trestají za překročení zákonů. Jediný způsob, jak můžete zemřít, je pokosení Smrtkou.
Smrtky jsou elitní skupinou osob, které mají povolení zabíjet, tedy pardon – kosit, všelijakými způsoby dle vlastního uvážení. Mohou vám udělit roční imunitu před pokosením. Musí plnit přesnou kvótu a dodržovat desatero. Smrtka nemůže pokosit jinou Smrtku, avšak může zemřít vlastní rukou. A tak není divu, že pro toto povolání, či chcete-li poslání, jsou učedníci pečlivě vybíráni. Smrtka Faraday si vybere hned dva – ambiciózní Citru a soudržného Rowana.
Více o příběhu najdete v mé předchozí recenzi- zde.
Audiokniha – formát
Audiokniha má celkem 13 hodin a 23 minut. Děj příběhu čte Vasil Fridrich – český rozhlasový moderátor (např. Noční mikrofórum Českého rozhlasu 2), divadelní a televizní herec (na svém kontě má přes dvě desítky rolí) a k mé radosti také rodák ze Zlínského kraje. Jeho interpretace příběhu je velmi příjemná na poslech a je na místě vyzvednout také vyvážení čistého zvuku hlasu ze strany vydavatele, kterého jsem si všimla, když jsem si pro srovnání vyhledala záznamy z pořadů Nočního mikrofóra. Fridrich je ovšem zkušeným interpretem a ve vydavatelství Audiotéka se podílel na řadě projektů.
Jednotlivé kapitoly (audio)knihy jsou prokládány zápisky z deníků smrtek v podání zkušené interpretky Jany Strykové. Tato půvabná česká herečka je známá nejen ze svých divadelních (pozn. je členkou souboru Činohry Národního divadla) , filmových a seriálových rolí, ale také pro svou práci v rozhlase a dabingu. Viz její oficiální webové stránky.
Na konci každé kapitoly zazní hudební oddělovač ve zvuku připomínajícím nabroušení kosy. Samotný zvuk je velmi působivý a považuji jej za impozantně zvolený prvek, ale nemohu pominout, že bych preferovala sladění jeho hlasitosti s výškou hlasu interpretů. Hudební zvuk totiž působí hlasitěji, a tak není od věci mít po ruce ovládání hlasitosti. Nicméně jde o skutečnost, se kterou se u audioknih setkávám běžně a je poměrně možné, že se jedná o subjektivní dojem.
Ukázku audioknihy je možno přehrát na stránkách Audiotéky- zde.
Osobní názor
Příběh Citry, Rowana a jejich světa se řadí mezi ty, kterým jsem ochotna udělit výsostné místo ve své labužnické knihovničce. Neschází mu přirozené gradování děje, neploché postavy, ideály, lidské slabosti a hlubší myšlenka. Audiokniha je dle mého názoru velmi zdařilá a osobně se těším na zpracování druhého (závěrečného) dílu série – NIMBUS.