100 hodin, kdy umírala republika

100 hodin
Obálka knihy, Zdroj: epocha.cz

Sto hodin, to je něco málo přes čtyři dny. Je to krátké časové období, které v našich životech a v chodu států téměř nic neznamená. V roce 1939 to ale byly právě čtyři dny – od 13. do 17. března – které dramaticky a zásadně poznamenaly naše dějiny.

Knihu 100 hodin, kdy umírala republika napsali Roman Cílek a Miloslav Moulis a vydalo ji nakladatelství Epocha. Oba autoři společně napsali vícero knih, například Zapomeňte, že jste byli lidmi… nebo Útěky z pekla, které se věnují druhé světové válce a událostem, které jí předcházely.

Stejně jako ostatní knihy autorů, ani dílo o temném období našeho národa není vyloženě odbornou publikací. Je psané populárně náučným stylem a dobře se čte, ale je potřeba znát alespoň základní fakta o daném historickém období. Co se týká lidí, o kterých se kniha zmiňuje, u každého jména je vysvětleno, o koho se jedná a jak s tím, co se dělo, souvisel.

100 hodin
Obálka knihy, Zdroj: epocha.cz

Autoři v prologu uvedou čtenáře do děje, načrtnou souvislosti – a pak následuje popis událostí – chronologicky den po dni. Kromě všeobecně známých faktů přidávají i ty méně známe a neznámé, a tak vytvářejí komplexní a plastický obraz daného období.

Text je navíc doplněný množstvím dobových fotografií ukázkami různých dokumentů – a nechybí ani přehledná mapka.

Více z LaCultury...

"Nikdy nejsi moc starý na to, abys mohl začít znovu snít nebo se vydat za dalším cílem." C.S. Lewis