Blíží se nám Svět knihy, STARcon, Blavicon i Slavcon a na stánky s jarním vánkem dorazilo dubnové vydání Pevnosti. Míla Linc se neohroženě vydává do Sherwoodského lesa, tedy vlastně do historických pramenů kol Robina Hooda. A co zaujalo ostatní redaktory Pevnosti?
Film
Jako téma měsíce byli vybráni Avangers a Pevnost jim věnovala šest stran. Do kin se totiž blíží nejnovější celovečerák – Avangers: INFINITY WAR. Filmová hlídka se pak znovu ohlédne na Winchester: Sídlo démonů, Tomb Raider a poukáže na bonusy Blue ray se závěrečným dílem Thora – Ragnarokem. Kromě toho si v kině můžete užít sci-fi horor Anihilace nebo pohádku Cesta za králem trollů. Velké pozdvižení se prý v redakci událo kolem blížící se premiéry filmového zpracování knihy Ready player one, o kterém je připraveno čtyřstránkové počtení…
oficiální trailer Avangers: Infinity war, zdroj:www.youtube.com
O to pozoruhodnější ale byla jednostránková nabídka s pěticí novinek ze světa připravovaných seriálů. Vypadá to, že se na televizní obrazovky znovu vrátí Zlatý kompas (jehož reputaci bude v hlavní roli Lyry hájit D. Keenová pod vedením režiséra T. Hoppera). Tetelit se mohou i příznivci díla Terryho Pratchetta – kromě připravované adaptace Dobrých znamení se totiž chystá i šestidílná minisérie The Watch. Víc už ale prozrazovat nebudu.
novinky Good Omens – dobrá znamení, zdroj: www.youtube.com
Kniha a komiks
Knižní kompas pak sesbíral celou řadu jednosloupkových recenzí, většině z titulů se dostalo ocenění 70-80 %. Tentokrát v Pevnosti najdeme dva knižní tipy redakce, a to Tvář vody (kterou jste mohli nedávno vidět na filmovém plátně) a mysteriózní thriller Nesvá. Více prostoru pro recenzi pak získal „neplnokrevný“ komiks Renegáti, thriller Válka starých duší nebo třeba dobrodružná zlodějina z Percepliquis.
Dvojstránky se pak dostalo Jádru – pátému dílu démonského cyklu z pera P. Bretta a románu Mise Saturn nebo románu První život, který otevírá novou sérii. Čeká nás i sci-fi sága Lazarova válka a v sekci Profíci radí se s Markem E. Pochou podíváme na zoubek spontánnímu psaní. A mimochodem – mezi povídkami najdeme tentokrát i příspěvek známé české autorky, Jany Rečkové.
Předělem do světa, kde slovo prokládá kresba, je tradičně komiks Magion. Podíváme se, jak dopadl lov Krakenů a pak už hurá na průzkum novinek v maze. Čeká nás pět recenzí – Hellboy, Usagi Yojimbo, Gotham Central, Umbrella Academy a Čarodějova nevěsta (k níž něco prozradila i překladatelka A. Křivánková).
Hry
Pevnost nabízí svým čtenářům zapáleným do her více recenzí než dříve. V dubnovém čísle najdeme třístránkový příspěvek R. Wachky o šermu v nové české videohře Kingom Come: Deliverance. Recenzi na hru najdete v minulém čísle Pevnosti. Tam jste s trochou pozornosti určitě zaznamenali i zmínku o české sbírce vtipných miniher s unikátní veselou grafikou a názvem Chuchel. Do třetice se pak dozvíte, jak se povedla nejnovější variace hry inspirované japonskou mangou – SWORD ART ONLINE: Fatal Bullet.
oficiální trailer hry Chuchel, zdroj: www.youtube.com
Dočkáme se tentokrát pouze jedné deskové hry, a to karetní verze úspěšné počítačové hry Master of Orion, které Jakub Zahradník udělil 90 %.
Závěrem zamyšlení
Martin B. Fajkus je šéfredaktorem měsíčníku Pevnost, který se zaměřuje na novinky ve světě SCI-FI a fantasy. V každém čísle Pevnosti najdeme Tavernu – úvodník šéfredaktora – a právě v dubnovém příspěvku Fajkus píše: „(…)vypadá to, že nastává nový zlatý věk fantastiky. Tedy aspoň na stříbrném plátně.“ Souhlasíte? Musím říct, že fantasy se opravdu stala součástí mainstreamu. Záliba v nadpřirozenu už není nijak neobvyklá a s nelibostí sleduji, že trh předkládá fanouškům jednu novinku za druhou. Jako by se hrálo více na kvantitu než kvalitu, jako by si každý chtěl přihřát svou polívčičku… A to se odráží i v Pevnosti. Jako by se v ní letos objevovaly řady titulů, na které se těšíme a čteme si o nich několikastránkové natěšené články, aby se v příštím čísle (po premiéře) objevily s nevalným hodnocením v recenzi. Přibývá i jednotlivých článků a navzdory jejich pestrosti, mívám problém vybrat z nich pár kousků, které by konkrétně mne zaujaly. Co si myslíte vy? Líbí se vám současná dynamika geekovského světa?
Korektura: K.Ch.