Mezilidské vztahy patří málokdy mezi ty jednoduché oblasti života. O to složitější jsou ty partnerské. Zřejmě ani ten váš není dokonalý. Možná se vám zrovna potápí manželství? V každém případě byste měli věnovat pozornost knižní novince s názvem Sedm principů spokojeného manželství.
Autorem tohoto New York Times Bestselleru je jeden z nejčastěji citovaných odborníků na problematiku manželství a rodiny, John M. Gottman. Emeritní profesor psychologie svou kariéru zasvětil výzkumu stability manželských vztahů, a vy nyní máte příležitost seznámit se s výsledky jeho práce a prakticky je aplikovat na svůj vlastní vztah.
Kniha je shrnutím autorových myšlenek na téma spokojeného a fungujícího manželství (nebo partnerského vztahu). Autor tvrdí, že díky svým zkušenostem je schopen již po několikaminutovém sledování vzájemné interakce páru určit, zda se jejich vztah vydrží, či se rozpadne. A to s pravděpodobností hraničící s jistotou. Tato schopnost je bezpochyby pozoruhodná, zajímavější ale mohou být poznatky, které stojí na jejím pozadí. Jsou to projevy chování, které signalizují trhliny ve fungování vztahu, a právě ony mohou být indiciemi budoucího rozvodu.
Těmito “čtyřmi jezdci apokalypsy,” jak je profesor Gottman označuje, jsou kritika, pohrdání, defenzivnost a zazdívání. Zajímavostí je, že tyto negativní projevy chování mohou mít prapůvod až v našem evolučním dědictví. Třeba zazdívání (ignorance, snaha o vyhýbání se hádce) je typická pro muže. Těm jako lovcům evoluce přisoudila schopnost mnohem rychlejšího vyplavování adrenalinu, a jejich oběh je tak dodnes mnohem reaktivnější, než ten ženský.
Podle profesora Gottmana je klíčem ke spokojenému manželství něco docela prostého. Výzkumy ukazují, že nejde o to, jak jsou manželé bohatí, inteligentní nebo duševně bohatí. Pes je zakopaný v emoční inteligenci: procesu, který nedovoluje, aby negativní myšlenky o partnerovi převládly nad těmi pozitivními.
Na základě tohoto poznatku a více než dvě dekády trvajících pozorování odvodil Gottman, jak titul knihy napovídá, teorii sedmi principů. Jejich aplikace může pomoci zachránit i vztah, který čtyři “jezdci” zdevastovali a mohl se zdát dávno ztracený. Ve zkratce jednotlivé principy říkají: Poznejte lépe svého partnera. Chovejte k němu respekt. Mluvte s ním více. Přenechte mu ve vztahu více vlivu. Řešte jen řešitelné problémy, se zbytkem se naučte žít. Vytvořte si společnou “kulturu”, prostor pro život.
Samotný text je doprovázen praktickou přílohou, hrami a cvičeními, které pomohou poznat partnera více do hloubky, “probranou teorii” aplikovat do praxe a upevnit tak vzájemné pouto. Shrnuto a podtrženo, jedná se o další povedený kousek z nakladatelství Jan Melvil Publishing, který prostě chcete mít ve své knihovničce. Kvalitní překlad, který je opravdu radost číst, je u tohoto nakladatelství již samozřejmostí, stejně jako zdařilá grafická práce. Pro čtení této knihy není nutné, abyste již byli v manželském svazku, ani aby se váš vztah nacházel ve stavu, kdy je třeba jej zachraňovat. Rady v knize obsažené mohou upevnit jakýkoliv vztah – a věřte, že v každém vztahu je co zlepšovat.