Touhle větou usnadnil si výběr pán, který vedle mě stál v knihovně, když jsem vracela svůj komínek duševní stravy. Paní knihovnice se na dědouška mile usmála a dala mu tip na pár kousků, které by mu mohly padnout do oka. Ten se má. Mně podobná větička z pusy nevylítne, zato bloumám mezi regály a čekám, co mi, jak se říká, padne do oka. Jak vybíráte knížky vy? Je fakt, že občas (tlačena časovým horizontem) vyrazím do knihovny taky s lístečkem objevů z knižních databází. Databází a on-line čtenářáků je (prý) na netu spousta, jen si vybrat. No, ale jak si vybrat?
Upřímně, prozkoumejte to všechno a pak sáhněte po tom, co vám padne jako druhá kůže. Osobně jsem se při škole zaregistrovala na www.cbdb.cz, protože to prostě měla kámoška a doporučila mi to, a teprve po půl roce používání mě napadlo mrknout na jiné databáze. Československá bibliografická databáze nabízí Články a recenze, ale hlavně katalogy knih a spisovatelů, stejně jako Žebříčky jejich hodnocení registrovanými uživateli. Registrace je zdarma a po vytvoření profilu můžete knihy bodovat, přidávat si je na seznam přečtených či oblíbených, zařadit je mezi vyhlédnuté úlovky nebo se ostatním pochlubit, že tuhle už máte doma v knihovničce. Samozřejmostí je dnes možnost sociální interakce s ostatními uživateli.
Jak jsem časem zjistila, preferovanější je u veřejnosti databazeknih.cz, kde najdete i Bazar, krátké knižní Novinky, Seznamy (podle kterých si můžete udělat vlastní seznamy – třeba 30 románů pro inteligentní ženy, Knihy, kterými když praštíte člověka do kebule, tak zemře), Blogy nebo Diskuze. Nechybí ani výše zmíněné vymoženosti budování vlastního silného profilu ostříleného knihomola.
Třetím magnátem na poli databází je pak legie.info – databáze zaměřená na fantasy a sci-fi. Ačkoli grafické provedení není výhrou v loterii, jedná se o pokladnu informací. V horním menu naleznete záložky pro výběr kartotéky (autor, série, povídka, ocenění), takže pokud máte představu, co hledáte, najdete to v mžiku a víte o tom vše, dokonce není problém zjistit, jestli by se dala pořídit v antikvariátu ve vašem okolí (skutečná funkčnost tohoto doplňku by mne vskutku zajímala).
Pokud ale sedíte doma a hloubáte, co si v té knihovně zítra půjčit, zkuste třeba web tisicknih.cz. Je to jako mávnutí kouzelným proutkem – geniálně snadné a překvapivě efektivní. Na hlavní stránce vás nerozptylují žádné reklamy, novinky ani zobecněné žhavé tipy. Jen do toho jediného řádku napíšete svou oblíbenou knihu a otevře se vám seznam tisíce podobně laděných knih. Na první pokus jsem tedy nominovala Mort od T. Prachetta a kromě ostatních dílů Zeměplochy se na seznamu objevili osvědčení autoři žánru Neil Gaiman a J.R.R. Tolkien (myšlenka první: funguje to!!), pak několik jmen, u nichž jsem věděla, kam autora zařadit (W. King), ale nikdy jsem nehladověla po jejich literárním přínosu, a nakonec to hlavní: mnoho knih, které mi zůstávaly záhadou a po rozklepnutí informačního symbolu se ukázaly jako dobré tipy.
Nakonec ještě zmíním článek z loňského roku, na nějž jsem narazila během hledání databází. Příjemně mě pobavil a svou pravdou položil na lopatky. Jmenuje se „Řekni mi, jaký seriál sleduješ, a já ti povím, co číst místo něj“ a najdete ho na http://svetyliteratury.cz/?p=5268. Můžu s klidným svědomím odpřisáhnout, že hned první srovnání bylo trefou do černého – bavila jsem se i při sledování The Big Bang Theory i při četbě románu Projekt manželka, byť to prostě není totéž, neboť mistrovské herecké podání Sheldona se nedá převést na papír. Ostatní porovnání už ale nechávám zase na dalších fanoušcích.
No a jak si hledáte knížky vy? Oslnivé nápady pište do komentářů, budu se těšit.
zdroj obrázku:www.chrustenice.cz