Peter May patří již řadu let ke stálicím kriminálního žánru a i u nás se těší relativně značné oblibě, kterou si vydobyl především díky své bestsellerové trilogii z ostrova Lewis. Nyní autor přichází s dalším ostrovním dobrodružstvím, které se mimo jiné může pyšnit i cenou za nejlepší krimiromán roku 2014. Vydejme se tedy spolu s detektivem Simem Mackenziem na Ostrov Entry.
V Mayově nejnovějším románu se však nevydáváme na skotské Hebridy, jak by se mohlo zdát, ale o několik tisíc kilometrů více na západ. Konkrétně do Kanady a na bezpočet jejích ostrovů, z nichž jeden je i Entry. Autor nás tak provádí doslova po celém světě. Po výletech do Číny (Pán ohně, Čtvrtá obět) a Francie (Výjimeční lidé) tak zde máme další fascinující lokaci s bohatou historií, kterou, jak je již u Petera Maye zvykem, rozhodně nenechá bez povšimnutí.
Ostatně historie hrála v Mayových románech vždy velkou roli a nejinak tomu je i v tomto případě. Autor si tentokrát neodpustil alespoň malé napojení na předchozí trilogii, jelikož právě skotské Hebridy mají i v této knize svou nezanedbatelnou úlohu. A právě kolem nich, potažmo kolem skotských vystěhovalců do Kanady, se točí celá historická linie, která je samozřejmě pevně spjata s detektivní linií, která se odehrává v současnosti.
Tu v tomto případě obstarává detektiv Sime Mackenzie, jenž je součástí osmičlenného vyšetřovacího týmu, který míří na dva kilometry široký a tři kilometry dlouhý ostrov Entry. Žije zde pouze sto obyvatel a ten nejbohatší z nich byl právě zavražděn. Pachatel je více méně jasný a tak by mělo být vyšetřování pouhou formalitou. Ovšem poté, co se Sime setká tváří tvář s podezřelou, se začíná vše měnit.
Stejně jako tomu bylo u Lewiské trilogie, i u ostrova Entry je detektivní pátrání pouze takovým doplňkem, kolem kterého autor rozehrává fascinující historické drama. V této části příběhu popisuje skotské kořeny kanaďanů a především nelehký úděl obyvatel Hebrid, kteří byli násilně vystěhováni ze svých domovů a bez jakýchkoliv prostředků vysláni na dlouhou cestu za oceán. Tyto neradostná historická fakta autor zaobalil do fascinujícího příběhu, který je vyprávěn skrze deníkové zápisky jednoho ze Simových předků. A v neposlední řadě také prostřednictvým Simových snů, jenž dodávají celému příběhu lehký nádech tajemna a mystična.
V této části Peter May opravdu exceluje a dává tak vzpomenout na svou předchozí trilogii, která uhranula čtenáře po celém světě. Bohužel, totéž nejde říct i o samotném detektivním vyšetřování. Vyšetřovatelé mají před sebou relativně banální vraždu a předem rozdané karty. Sice zde máme jistý moment překvapení s finálním odhalením vraha, ale ve finále, nic z toho ovšem není podstatné a probíhá jen tak mimochodem.
To hlavní se tak odehrává především v historické linii příběhu, která zároveň zaujme asi největší počet čtenářů. Vše na sebe samozřejmě náležitě navazuje a je vzájemně propojené. Tudíž i osudy hlavních hrdinů a vztahy mezi nimi zde sehrají nemalou úlohu. Ostatně v této rovině již Peter May dokázal své mistrovství a rozhodně vás nezklame ani zde.
Ostrov Entry je dalším “detektivním” příběhem, který bezpochyby dokáže zaujmout. A jestli patříte mezi ty čtenáře, pro které jsou Čínské thrillery či Akta Enzo spíše zklamáním, tato kniha vám dá vzpomenout na nespoutanou trilogii z ostrova Lewis. Ostrov Entry se Skále a spol. sice nevyrovná jako celek, ovšem rozhodně potěší nejednoho čtenáře, kteří touží po fascinujícím příběhu z originálního prostředí.