Výlet do míst, kam lidská noha takřka nemá možnost vkročit, příběh plný fascinujících dobrodružství zdejšího přírodního světa a mimořádný zážitek, jaký může nabídnout jen nejmodernější 3D technologie – všechny tyto atributy a ještě mnohem více v sobě sdružuje nový film ALDABRA: BYL JEDNOU JEDEN OSTROV. Působivý rodinný snímek nabízí unikátní osudové příběhy podivuhodných živočichů, kteří obývají atol Aldabra, kde se rodí, vytvářejí společenství, přivádějí na svět mladé i bojují o své přežití. Film Aldabra: Byl jednou jeden ostrov není přírodopisným dokumentem, je vzrušujícím a napínavým příběhem ze světa přírody. (Falcon)
Předem je nutné říct, že natočit takovýto „rodinný“ snímek nebylo ani trochu jednoduché. Posledním filmařem, který na Aldabře natáčel, byl Jacques-Yves Cousteau v roce 1956. Ten zde sbíral materiál pro část svého filmu Svět ticha, který získal v roce 1956 Zlatou palmu v Cannes a v roce 1957 Oscara za celovečerní dokument.
Po dlouhých jednáních a několika letech příprav se podařilo získat v roce 2011 exkluzivní povolení k natáčení na ostrově. Tím ale problémy neskončily. Bylo nutné se zabezpečit kvůli somálským pirátům, kteří v této oblasti operují. Odjezd na ostrov byl dvakrát odložen. Podruhé už to vypadalo, že loď naložená technikou konečně vypluje, ale vyšlo najevo, že majitel lodi plánoval pojišťovací podvod a celou loď i s nákladem měli převzít somálští piráti. Vše bylo nakonec nutné přestěhovat z keňské Mombasy na seychelský ostrov Mahé (obě místa jsou od Aldabry vzdálena cca 1000 km) a pod ochranou seychelské armády všichni i s množstvím techniky v pořádku dorazili na Aldabru.
Tento korálový útes za dobu své existence nejméně šestkrát zmizel pod hladinou a opět se vynořil. Je zde asi 400 endemických (tedy těch, které nikde jinde nejsou) druhů a poddruhů. Díky naprosté izolaci od okolí je vhodný pro studium evolučních procesů a nikdo kromě vědců sem nemá přístup. Nejbližší pevninou je Madagaskar, který je vzdálený 410 km.
Děj filmu se skládá z drobných příběhů mořských i ostrovních živočichů, které si tvůrci pro svůj příběh pojmenovali. Vidíme zde, jak těžko shánějí potravu, jak bojují o přežití i jak pečují o potomstvo. Záběry jsou technicky opravdu na úrovni, 3D technologie dojem ještě umocňuje. Jsou zde i unikátní záběry narození malých želv obrovských, které mají 50 gramů a dorůstají až do 200 kilogramů. Podařilo se nafilmovat i právě narozené mořské želvy karetky, které se vylíhnou na souši a cestou do moře, a pak i v moři, bojují o přežití. Je to podáno lehkou až humornou formou s bezchybným přednesem Oldřicha Kaisera. Je zde vidět práce profesionálů a odborníků ve všem, co se týká přírodního dokumentu. Nic není ponecháno náhodě. Doporučuji všem milovníkům filmů z exotické přírody.
Více zde: http://www.aldabra3d.com/
Ještě bych si dovolil tak trochu osobní dovětek. První moje (nikoliv přímo osobní) setkání se Stevem Lichtagem bylo poměrně nešťastné. Na podzim roku 1977 jsem byl na vojenské prezenční službě, v té chvíli ve vojenské nemocnici. Náhodou jsem tam zhlédl jakousi duchaplnou televizní estrádu, ve které vystupoval kromě Oldřicha Kaisera i Zdeněk Loveček (dnes Steve Lichtag). Loveček parodoval folkového zpěváka nápadně připomínajícího Jaroslava Hutku. Dnes bychom se tomu, včetně parodovaného, možná tak zasmáli a pustili vše z hlavy, ale tenkrát byl Hutka pronásledován StB a asi za rok od tohoto pořadu i donucen k emigraci. V této situaci se nemohl ani nijak bránit nebo veřejně reagovat. Zkrátka hnus. Od té doby jsem měl Zdeňka Lovečka zařazeného někam mezi zpěváka Pavla Lišku (Nemá nic společného se známým hercem!) a skupinu Socialistického Svazu Mládeže Plameny. Až po letech jsem zjistil, že moje zařazení přece jen docela kulhá a že Zdeněk Loveček emigroval na Západ asi rok po Hutkovi a v posledních letech natáčí filmy o přírodě, které jsou často oceňovány. O důvodech jeho emigrace a atmosféře té doby se můžete něco dozvědět z TV pořadu 13. Komnata. Nicméně i přes to všechno jsem šel na Aldabru s nedůvěrou, protože nic jiného jsem od něj zatím neviděl. Po shlédnutí tohoto filmu a prostudování doprovodných materiálů jsem definitivně dospěl k názoru, že Steve Lichtag už dávno (tím myslím desítky let) nemá zapotřebí nikoho parodovat a marnit tak svůj všestranný talent.
Aldabra: Byl jednou jeden ostrov
Rodinný
Česko, 2014, 73 min
Režie: Steve Lichtag
Scénář: Steve Lichtag
Konzultanti scénáře: Don Hahn, Kirk Wise, David Reynolds, Michael Havas
Producenti: Petr Keller (Starlite Pictures), Robert Schneider
Výkonni producenti: Jiří Ticháček, Leopoldo Gout
Kamera: Ondřej Hošek, Vojtěch Nedvěd, Petr Kašpar
Podvodní kamera: Jindřich Soukal, Miroslav Hrdý, Steve Lichtag
Hudba: Robert Jíša
Střih: Radim Kotěšovec
Zvuk: Jiří Klenka
Komentář mluví: Oldřich Kaiser
Distributor: FALCON a.s.