Po stopách rituálních obětí

Od té doby, co nakladatelství Host začalo vydávat v českém překladu knihy Petera Maye, získal si tento autor u nás bezpočet fanoušků. Díky různorodému prostředí, ve kterém se jeho knihy odehrávají, mají čtenáři opravdu z čeho vybírat. Právě nyní vychází druhý díl Čínských thrillerů, ve kterém máme opět možnost přivonět k zemi a kultuře, která je nám vzdálená jako žádná jiná.

Po Pánovi ohně, který celou tuto sérii loni na podzim načal, přichází Peter May s pokračováním, jenž vychází opět v překladu Filipa Drlíka pod názvem Čtvrtá oběť. Co si autor tentokrát pro své hrdiny přichystal? Čeká je snad další případ ohrožující celý svět, nebo tentokrát zůstaneme trochu více při zemi?

Ačkoliv i Čínské thrillery patří mezi krimi série ve kterých se v každé knize řeší jiný případ, fanoušci Petera Maye si již určitě stihli zvyknout na to, že jeho knihy jsou velmi provázané. A ani tato série není v tomto ohledu výjimkou. Takže pokud stále váháte, rozhodně doporučím začít od prvního dílu, protože jen tak získáte veškeré informace a neochudíte se o žádné detaily.

Na začátku této knihy se ocitáme pár týdnů po událostech v Pánovi ohně, kdy se Margaret s Li Jenem snažili uprchnout za hranice Číny. Nyní se však karta obrátila. Li Jen je zpět na policejním velitelství a Margaret si užívá volna před tím, než se vrátí zpět domů do Spojených států. V jejich vztahu se však něco změnilo. Po návratu do Pekingu Li Margaret naprosto ignoruje, ačkoliv americká patoložka vůbec netuší, co se mohlo stát. Své zklamání tak musí maskovat za vztek a touhu udeřit Liho do obličeje. Zbývá jí však naděje, že ho již nikdy neuvidí, a tak se nebude muset trápit.

Tato naděje však záhy vezme za své. Ještě před odletem je Margaret požádána o spolupráci na vyšetřování vraždy  amerického diplomata čínského původu. Během něj se Li Jenovi vyhne jen velmi těžko, a tak na ní čeká další nelehká zkouška. Jediné, co by jí mohlo pomoci, je samotné vyšetřování. Diplomat je dokonce již čtvrtou obětí neznámého útočníka, který všechny nejprve omámil drogami, svázal, označil plakátem s přezdívkou a číslem a nakonec zručně sťal. Otázkou zůstává, co má americký diplomat společného s třemi Číňany, kteří byli zabiti stejně jako on.

Zatímco jsme se v Pánovi ohně zaměřovali na čínskou kulturu a současné tamní zvyky, v pokračování Čínských thrillerů tentokrát nahlédneme trochu více do historie tohoto fascinujícího národa. Za pomoci Margaret a jednoho amerického archeologa poodhalíme roušku tajemství okolo terakotových vojáků, kteří střežili tamního císaře.

Peter May je ostatně velmi dobře znám pro svou schopnost odsunout samotné vyšetřování někam do pozadí a v daleko větší míře se zaměřit na popis prostředí či zvyklostí. A právě Čtvrtá oběť je toho krásným příkladem. Smrt amerického diplomata vám v průběhu čtení vůbec nepřijde důležitá a vy budete toužit po dalších střípkách z minulosti čínského národa. Samozřejmě nesmíme zapomenout ani na dokonalé vykreslení prostředí, na kterém si autor opravdu zakládá.

Jediným škobrtnutím či záporem této knihy bude pro některé čtenáře fakt, že si Peter May ani tentokrát neodpustil romantickou dějovou linii, kterou čím dál tím víc zamotává. Ty čtenáře, kteří podobným dějovým linkám moc nefandí, tak budu muset zklamat. V tuto chvíli je již více než jasné, že vztahové problémy okolo hlavních hrdinů jsou jedním ze stavebních kamenů této série, a tak se jich asi jen tak nezbavíme.

Ačkoliv Čínské thrillery rozhodně nedosahují výjimečnosti Lewiské trilogie, rozhodně se nejedná o špatné čtení. Autor již několikrát dokázal, že je opravdu výborným vypravěčem, který dokáže své čtenáře naprosto pohltit. A Čtvrtá oběť je i díky tomu více než dobrým společníkem na dovolenou nebo dlouhé zimní večery. Protože na 400 stranách, které si autor pro své fanoušky nachystal, moc prostoru k nudě rozhodně není.

Peter May – Čtvrtá oběť
Žánr:   Literatura světová – krimi
Překlad: Filip Drlík
Rok vydání:  2015
Počet stran:  408
Nakladatel:  Host
Vazba knihy:  vázaná s přebalem
ISBN:  978-80-7491-526-0

Více z LaCultury...