Zdroj obrázku: en.wikipedia.org
Nový snímek Hobit: Bitva pěti armád překypuje známými jmény – od herců, kteří si již řadu let získávají srdce diváků, přes režiséra Petera Jacksona, až po J. R. R. Tolkiena, autora knižní předlohy. Toto není klasická recenze filmu, jde jen o lehké ohlédnutí za hvězdami hobití trilogie. A i přes ten známý fakt, že nejsem velkým fanouškem žánru fantasy, jsem Bilbo Pytlíkovi zkrátka neodolal.
Ian McKellen. Omlouvám se excelujícímu Martinu Freemanovi, ale první místo patří v mém článku (i v srdci) právě představiteli Gandalfa. Mnozí diváci nemohou zapomenout na jeho ztvárnění ďábelského Magneta (X-Men). Pro mě je Ian herec s velkým H, muž, který na veřejnosti mluví chytře, pro svou roli je ochoten nechat se zavřít do klece (právě v Hobitovi) a ještě se u toho vřele usmívat a popíjet čaj o páté. Popravdě… nevím, jestli bych na filmy ze Středozemě vůbec někdy šel, nebýt tohoto mistra.
Martin Freeman. Prvně jsem zaregistroval tohoto herce v seriálu Sherlock, kde jsem si jej (zcela upřímně) zamiloval o trochu víc, než hlavního hrdinu. Doktor Watson je pro mě postavou bližší, více empatická… zdaleka nebyl tak prozíravý a bystrý, což se mi podobá víc. Nakonec jsem si uvědomil, že se objevil i v seriálech Kancl a Black books, ale Hobit je pro něj to pravé. Sklidil zcela právem velmi pozitivní kritiku a vyhoupl se mezi světové špičky. Pro mě ale navždy zůstane doktorem Johnem Watsonem, za což má u mě druhé místo v hobitím žebříčku.
Luke Evans. Když jsem jej v roli Barda viděl poprvé, hlavou mi proběhlo jen: Odkud toho chlapa sakra znám? Poté mi došlo, že si jej pamatuji z nedávného propadáku jménem Tři mušketýři. Nerad se však znovu navážím do neschopnosti současných amerických režisérů přijít s vlastním příběhem. Své skóre si nenapravil ani ve snímku Havran (který naprosto nesmyslně znehodnotil život a dílo Edgara Alana Poea) či Dracula. Tentokrát však zabodoval a už pro něj samotného doufám, že mu bravurní herecký výkon otevře dveře do světa kvalitních snímků.
Evangeline Lilly. A teď přijde srdcová záležitost. Evangeline (hrající Tauriel) se proslavila seriálem Ztraceni, tehdy jsem ji spatřil poprvé. Nakonec jsem se dozvěděl, že tato kanadská herečka mluví bravurně francouzsky a zahrála si kupříkladu ve filmu Po smrti (Et après, 2008). Roztomilé jest, že se nejedná o tu lacinou blonďatou barbie à la Hollywood, ale příjemně vystupující, přirozeně krásnou ženu s neuvěřitelným talentem. Malý bonus – má opravdu příjemný hlas, zejména mluví-li francouzsky.
Benedict Cumberbatch. Tak jako Martin Freeman byl a bude v našich srdcích Johnem Watsonem, Benedict Cumberbatch zůstane Sherlockem Holmesem (a hercem, jehož jméno nedokážu správně přečíst). Co o představiteli Šmaka ještě říci? Pokud jste fanoušky sci-fi, nenechte si ujít Star Trek: Do temnoty. Dále stojí za zmínku filmy Kód Enigmy případně film Pokání.
Stephen Fry. Rozumím všem skalním fanouškům kladných postav, ale Stephen Fry je prostě ztělesněný britský humor. Nepamatujete-li si jeho The Bit of Fry and Laurie s legendárním představitelem Dr. House, určitě jste jej zaregistrovali ve filmu Sherlock Holmes: Hra stínů po boku Roberta Downey Jr. Je vtipný, sympatický a navíc u toho udrží pekelně vážný výraz. Jeho role starosty nebyla hlavní, ale jako vždy perfektně zahraná.
Všichni ostatní. Protože by vás – čtenáře – po chvilce přestal bavit výčet všech herců podle oblíbenosti, rozhodl jsem se to zkrátit. Protože trilogie filmů o Bilbo Pytlíkovi patří rozhodně mezi ty filmy, které své knižní předloze ostudu nedělají…
U Martina Freemana bych ještě zmínil jeho skvělou roli v TV seriálu Fargo, kde hraje hlavní postavu Lestera Nygaarda. Ten se tu proměňuje ze zakřiknutého losera v úskočného zabijáckého hajzlíka, který málem všechny přechytračí.