Výpravné historické drama německého režiséra Philippa Stölzla je vytvořeno podle stejnojmenné knihy Noaha Gordona. Děj se odehrává v Anglii a perském Isfahánu v 11. století. Jedná se o příběh sirotka, který se díky touze po vědění a snaze pomáhat lidem dostane z malé anglické vesnice až do Isfahánu, kde se dostane do učení ke slavnému vědci Avicennovi (Ibn-sina). V hlavních rolích se nám představí Tom Payne jako Rob Cole, Stellan Skarsgård jako potulný bradýř, Olivier Martinez jako perský vládce Schah Ala ad-Daula a Ben Kingsley jako Avicenna.
Příběh začíná v Anglii roku 1021 n.l. v malé hornické vesnici. Vidíme tu bídu, špínu a boj o přežití. Neexistují nemocnice ani lékaři, jen potulní bradýři, jejichž vrcholným výkonem je napravení vykloubené ruky, vytržení zubu, nebo amputace prstu. Umrtvení nebo narkóza neexistují. Zánět slepého střeva je v těchto podmínkách smrtelná nemoc, na kterou umírá matka malého Roba. Jeho dvě sestry si rozeberou vesničané, jeho nechají napospas osudu. Rob se vnutí potulnému bradýři jako pomocník a časem se učí jeho řemeslo. Vidí ale čím dál víc, jak jsou jejich možnosti omezené. A to jak jejich nevědomostí a nemožností získat nějaké léčitelské vzdělání, tak i přísným církevním dohledem, který zakazoval jakékoliv experimenty a každý větší úspěch či neúspěch v léčení mohl být prohlášen za čarodějnictví. Časem se ale Rob dozví, že je tu ještě jedna možnost – židovský lékař. Robův učitel má v té době čím dál větší problémy se zrakem a zdá se, že brzy oslepne úplně. Oba tedy vyhledají a navštíví židovskou komunitu a požádají jejich lékaře o pomoc. Ten bradýře operuje a zrak mu zachrání. Rob se dozví, že vše se onen lékař naučil u Avicenny v Persii. Poprvé v životě vidí Rob mapu světa a zjistí, že cesta do Isfahánu mu bude trvat asi rok. Ale křesťané tam nejsou vítáni. Nejen, že by nebyl jako křesťan přijat do učení, ale hrozila by mu jistá smrt. Rob se přesto rozhodne vydat na cestu a vydává se za Žida, což, jak později uvidíme, není tak jednoduché.
Cesta do Persie je líčena dost zkráceně, dobu strávenou na lodi poznáme hlavně podle délky vlasů a vousů a zašpinění hlavního hrdiny. Pouští jede Rob s karavanou, kde se zamiluje do budoucí manželky obchodníka. Idyla ale končí písečnou bouří. Všichni jsou mrtví nebo nezvěstní. Robovi se ale nakonec podaří dojít pouští do Isfahánu, kde se dostane k Avicennovi nikoli jako učeň, ale jako pacient. Pak už ale stačí málo a díky svému zájmu o léčitelství se konečně stává Avicennovým žákem.
Zbylou polovinu filmu strávíme zde, v Isfahánu, kterým se časem prožene morová nákaza, útoky nepřátelského muslimského kmene Seldžuků a intriky proti despotickému šáhovi. Objeví se zde i krásná dívka Rebeka, do které se Rob zamiloval na poušti. Bohužel ji ale čeká svatba s židovským obchodníkem. Jak se nakonec se vším hlavní postavy vypořádají a jak se vypořádal (nebo nevypořádal) autor s happy endem, už nechám na vás.
Hlavní, co bych filmu vytknul, je absence jakéhokoli náznaku Robova předchozího vzdělání. Může se tak zdát, že se z negramotného sirotka, pro kterého končí svět na obzoru za rodnou vesnicí, stane zázrakem vědychtivý mladík, domluvící se po celém světě od Anglie až po Persii. Tutéž námitku bych měl v případě plynné anglické konverzace mezi Peršany, Židy a Robem v Isfahánu. Druhá věc, a podle mého horší, je, že se dílo tváří jako historický film, čímž opravdu nemůže být, protože se nedrží historických fakt. Zkuste si na Wikipedii najít heslo „Avicenna“, nebo „Apendicitis history“ a budete vědět, o čem mluvím. Pak je tu ještě několik méně uvěřitelných dějových zvratů, ale bral jsem to trochu jako pohádku, tak proč ne. Film je jinak velkolepou podívanou, řemeslně precizně provedenou.
Ranhojič (Der Medicus)
Německo, 2013, 150 min
Režie: Philipp Stölzl
Předloha: Noah Gordon (kniha), Scénář: Jan Berger, Kamera: Hagen Bogdanski
Hudba: Ingo Frenzel
Hrají: Tom Payne, Ben Kingsley, Stellan Skarsgård, Olivier Martinez, Emma Rigby, Elyas M’Barek, Fahri Yardim, Makram Khoury, Michael Marcus