Slovo zajímavé tuto inscenaci rozhodně vystihuje. Mě by například zajímalo, proč se autoři rozhodli právě pro toto téma a jak by na hru o svém životě reagoval sám hlavní hrdina, kterého pánové chtěli pozvat na premiéru, leč nezdařilo se.
Viktor je už jako dítě vybrán zástupci blanického vojska jako Vyvolený, předurčený k tomu, aby rozmnožil český národní poklad. K tomuto vznešenému cíli mu má dopomoci studium na prestižní Harvardově univerzitě, kde se mu však nedaří. Po návratu do vlasti jsou Blaničtí znepokojeni zmenšením národního pokladu, což je dovede k pochybám nad dávnou volbou. Ale přichází Viktorova velká šance – kupónová privatizace. Lidé v něm vidí Mesiáše, peníze mu sami cpou do kapes s vidinou velkých zisků. Běda jim. Viktor sbalí saky paky, svou matku a vydá se na Kypr, do Ázerbájdžánu a nakonec do USA, kde se snaží prodat ázerbájdžánskou ropu. Celým životem ho provází jeho osobní bláhový cíl – dát lidem jistotu desetinásobku. Což se mu nezdaří. Všemi je považován za podvodníka a utíká na Bahamské ostrovy, mimo dosah ruky zákona. Tam žije spolu se svou matkou v polovině rozbořeného domu.
Příjemnými vložkami jsou přednášky mladé vědkyně, zástupkyně OSN, týkající se našich tradic, zvyků a rysů národní povahy, která se zápalem hovoří například o vraždění kaprů během vánočních svátků, nepochopitelném chování žen o Velikonocích či divákům osvětluje význam a možné propojení některých českých přísloví.
Provedení v mnohém připomíná satirický koncept Monthy Pythonů, ve hře se objevuje řada narážek na aktuální problémy, historické postavy a data, diskutovaná témata, populární osobnosti či známé filmy a dramatická zpracování. Spolu s Viktorem si zakouzlíme v Bradavicích, zazpíváme si hity ze světoznámého muzikálu Jesus Christ Superstar, podiskutujeme v pořadu Václava Moravce, nahlédneme do české historie i do světové budoucnosti.
Některé scény jsou famózní, jiné slabší a některé bohužel překračují hranici vkusu a vtipu, na které hra balancuje, na tu špatnou stranu. Možná jsem konzervativní, ale když se během pořadu pana Moravce, který má shrnout základní fakta ze života Viktora Koženého, začali jedni svlékat a oddávat se milostným hrátkám, zástupce politické strany se pustil do hlasitého propagování jejího programu a prostý občan „zvracel“ při pouhé vzpomínce na hlavního hrdinu, bylo toho na mě zkrátka moc a přála jsem si, ať už to skončí.
Závěrem bych chtěla vyzdvihnout herecké výkony. Jednotliví aktéři, až na Vasila Fridricha, představitele Viktora Koženého, mají možnost během hry předvést své umění hned v několika menších rolích. U mě nejvíce zabodoval pan Aleš Procházka svým podáním profesora Snapea, kterým skvěle dokreslil magickou atmosféru na Harvardské univerzitě inspirované prostředím školy Harryho Pottera. A hluboce smekám i před zástupci tamních, Jiřím Hánou a Radimem Kalvodou, neboť odříkat takovou rychlostí základní teze každého jednotlivého ekonomického směru, bych já, ač absolventka vysokoškolského kurzu ekonomie, nezvládla.
Chcete-li se zasmát neotřelým vtipům, dozvědět se nové poznatky ze života Viktora Koženého a vyzkoušet, co vydržíte, pak vyrazte do Divadla Rokoko. Ale pozor! Svoje kupony na představení v žádném případě nepůjčujte cizím lidem. Však víte, jak byste mohli dopadnout …
Další informace, obsazení a termíny představení naleznete na oficiálních stránkách divadla.