„Fareasťáci“ začínali pod názvem Emcee´s Anonymous na klubové a undergroundové scéně Los Angeles, konkrétně v korejské čtvrti K-Town. Kevin Nishimura (Kev Nish), James Roh (Prohgress) a Jae Choung (J-Splif) představují novou generaci asijských přistěhovalců, konkrétně se v nich mísí japonská, čínská a korejská krev. Všichni tři spolu vyrůstali a navštěvovali místní školu, kde vymýšleli texty a jen tak mixovali hudbu. Po škole začali brát muziku vážněji a začali se angažovat v losangelských klubech a rádiích. J-Splif vzpomíná, kdy s kluky chodili do klubů jen tak pozorovat reakce davu na hraní DJů. „Velkou částí naší snahy je přijít na to, jak dosáhnout spojení s fanoušky“. Kev Nish dodává: „Chceme, aby se lidi cítili svobodní a jakkoli se odvázali, jen aby s námi zůstali na jedné vlně“. Následně zorganizovali benefiční vystoupení Movementality, jehož výtěžek předali protidrogovému centru a podařilo se jim tak pomoct závislým přátelům a upevnit povědomí o jejich kapele.
Exkluzivní živé vystoupení skladby „Lowridin“ v rádiu:
LA je město hip-hopu, není divu, že právě tento styl provází skupinu od samého počátku. Neměli to jednoduché, Amerika dosud dávala prostor především černošské komunitě, na ostatní menšiny se poněkud pozapomíná (znáte nějakého známého amerického herce nebo zpěvačku indického, asijského či jiného původu?), přesto v roce 2006 nahráli své první studiové album Folk Music (2006), které je výbornou přehlídkou západního hip-hopového proudu. Na lokální scéně zabodovali a to utvrdilo jejich rozhodnutí věnovat se hudbě naplno. Navíc singl „Round Round“ byl vybrán do filmu Rychle a zběsile: Tokijská jízda (2006).
Členové Far East Movement
zdroj: hitlab.com
V roce 2006 se losangeleský DJ rádia Power 106, Virman Coquia (DJ Virman) filipínského původu natrvalo postavil za mixérský pult, kluci tak už nebyli odkázáni na externí spolupracovníky. Nahráli lokálně úspěšný singl „Lowridin“, který si podmanil všechny rádiové stanice a průlomový hit z produkce Stereotypese „Girls On The Dancefloor“, kde kromě hip-hopu zapojili pořádné taneční beaty a syntetizéry. Skladba se díky pořádné fanouškovské komunitě dostala do Billboardu, i když jen do vedlejší kategorie. V roce 2010 se objevila i ve filmech Dostaň ho tam (2010) a Piraňa 3D (2010). Obě nahrávky se objevily na druhém studiové albu Animal (2008), které je plné kolaborací s dnes již úspěšnými umělci jako jsou Bruno Mars nebo Babybash. Také začali mnohem víc přizpůsobovat svůj styl tanečním parketům a vznikl tak pro Far East Movement typický elektro-hop. Vrcholem tohoto období bylo přizvání k účasti na koncertu LA´s Powerhouse 106 po boku Jay-Zeho, Black Eyed Peas nebo Flo-Ridy a hostování na americkém turné korejské hip-hopové skupiny Epik High.
Oficiální videoklip k druhému singlu „Rocketeer“:
Největší úspěch přinesl až rok 2010, kdy skončila vláda Black Eyed Peas a zejména díky originálnímu zvuku a nakažlivosti, který se liší od vyčpělé evropské dance scény ovládané „guettovkami“, singl „Like a G6“ pomalu vyplul z LA a atakoval celou Ameriku. Far East Movement podepsali smlouvu s velkým vydavatelstvím Cherrytree Records (ve kterém působila např. Lady GaGa) a začali pracovat na třetím albu. Mezitím „Like a G6“ infikovalo kluby a rádia po celém světě, v USA se stalo dvakrát platinové a přineslo první místo v hitparádě Bilboard. Na jejich novou desku se nahrnuly zvučná jména – Snoop Dogg, Keri Hilson a Ryan Tedder z OneRepublic a 12. října ji pod názvem Free Wired s úspěchem vypustili na pulty obchodů, kde se jí v prvním týdnu prodalo přes 17 000 kusů. V listopadu poslali do boje druhý singl, baladu „Rocketeer“ s Ryanem Tedderem.
Diskografie
alba lze zakoupit např. na Amazon.com
Raketový vzestup Far East Movement přineslo i několik zajímavostí. Díky „Like a G6“ se „Fareasťáci“ stali historicky prvními asijsko-americkými interprety, kteří dobyli americkou první desítku. Pozvánky do rádií i televize se jen hrnuly a všiml si jich dokonce i asijský svět, především Korea. Tam proběhly nedávno hudební ceny stanice Mnet, kde Far East Movement získali cenu pro nejlepšího mezinárodního umělce a živě v Soulu také vystoupili. Far East Movement si vytvořili komplexní styl života, který pojmenovali stejně jako album Free Wired (v překladu odvázaný, bohémský), zahrnující oblékání (včetně proslulých atypických brýlí, které můžete vidět ve videoklipu „Like a G6“), vystupování, image a samozřejmě hudbu.
Živé vystoupení v pořadu Lopez Tonight se singlem „Like a G6“:
V Česku se s Far East Movement v obchodech už naštěstí setkáte a některá rádia a televizní stanice pomalu začínají objevovat to, co celý svět zná už půl roku (napadá mě, že podobně to bylo s Lady GaGa). Pokud jste příznivci taneční hudby okořeněné hip-hopem se spoustou originálních nápadů, dejte klukům šanci. Recenze na poslední album Free Wired se brzy objeví na LaCultura.cz.